Upper Arlington City Schools
UACS
Last updated:
5/26/2022 9:33 am
Calendar
Sign In
more
District Calendar
close
Today
Feb
26
th
-
Mar
4
th
2017
Month
Week
Day
List
Month
Day
List
Week
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
26
6:00a
Rock City Church
7:00a
Veritas Tri-Village
7:30a
Worship Service
9:00a
All Nations Christian Fellowship
1:00p
UAPR Sunday Swim
2:30p
GLAX Player Meetings
2:30p
Musical Performance
2:30p
Winter Musical
3:00p
The Wizard of Oz Cast Party
3:10p
Junior Achievement Club
4:00p
UALA-Youth Boys Coaching Clinic
4:00p
UA Special Olympics Basketball Practice
5:00p
Regional Swim Meet
27
RTI Meetings
Strike Musical Set
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
8:00a
Gorman/Biedenbach Meeting
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UAHS Testing - OGT
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:30a
Superintendent Teaching and Learning Committee
8:59a
Admin Team Mtg
9:52a
SLC (3rd Period)
9:52a
UA Rise (3rd-6th period)
10:00a
Kathy Jenney - Meeting
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:30a
8W Parent Mtg.
12:31p
ESL (6th-8th periods)
1:15p
Measurement Olympics (Kernen) in Blue Gym
2:00p
Master Planning Fundraising Meeting
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Bodywell Yoga (K-2nd grade) in Music Room (118)
3:00p
ASD: Drama: Rikki Tikki Tavi (1st-5th grade)
3:00p
Chess
3:00p
French (K-2nd)
3:00p
Gotta Sing, Gotta Dance
3:00p
Guitar Club - Rm 111
3:00p
Intramurals - Red Gym
3:00p
K-5 Math Leadership Team
3:00p
SACC
3:10p
Junior Achievement Club
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Junior Strings Rehearsals
3:30p
Spring Sports Practice
4:30p
Service Learning - Growing Together Mid-year Celebration
5:00p
Financial Advisory Board - Master Planning (actual meeting 7-9pm)
5:00p
Regional Swim Meet
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
Master Planning - FAB Meeting
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
9:00p
Men Open Basketball
28
RTI Meetings
Strike Musical Set
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:00a
mCORE Screening
7:30a
Jones Bible Study
8:00a
HS Scheduling Committee
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UAHS Testing - OGT
8:05a
UA Rise (1st Period)
9:00a
Technology Team Meeting
9:30a
AP Spanish Service Learning Project
9:52a
SLC (3rd Period)
9:52a
UA Rise (3rd-6th period)
10:00a
Budget Meetings
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
12:05p
OG Teacher
12:31p
ESL (6th-8th periods)
1:00p
8E Parent Mtg.
1:15p
Measurement Olympics (Kernen) in Blue Gym
2:30p
Snack set-up for Staff Meeting outside Art room
2:35p
6W Parent Mtg.
2:50p
GREENSVIEW SACC - Gym
2:50p
Marathon Club
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Clay Creations! (2nd-5th grade) in Room 108
3:00p
ASD: Hand Sewing - Emoji Pillows (1st-5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Kid Improv - Finding Your Funny Bone (3rd - 5th grade) in the Music Room (118)
3:00p
Drama - Rikki-Tikki-Tavi Final Performance
3:00p
French (3rd-5th)
3:00p
SACC
3:00p
Staff Meeting/Data Meeting
3:00p
Tech Tuesday in Art Room
3:00p
Yoga
3:05p
Matt Biedenbach Parent Meeting
3:05p
Science Olympiad
3:15p
Spring Play Auditions
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Building Planning Team
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Packing for the Streets
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
Mentors and More
4:15p
Staff Wellness Coaching Class - Nancy Rapport
4:30p
ASD: Yoga & Mindfulness 4 Kids (8 to 12 years old) (Off-site)
4:30p
LLL Daytime Weight Training
5:00p
Greensview 2nd Grade Famous Americans Performance - MP
6:00p
The Stand Project: Street Smart
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
LLL Creating in Clay
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
Gifted Parent Meeting
7:00p
Mens 30+ Open Gym Basketball
7:00p
UASC Practice
7:30p
UA Parents Bball
8:30p
Co Rec Power Volleyball Open Gym
1
Early Dismissal (1:00 - Elementary; 1:30 - Secondary)
6th Grade: Mid-Ohio Foodbank
RTI Meeting
Space Museum
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
8:00a
FCS Teachers
8:00a
High School Service Learning
8:00a
Registration
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:50a
All 6th grade field trip to Mid-Ohio Foodbank
9:20a
8W Parent Mtg.
9:24a
SLC (3rd Period)
9:24a
UA Rise (3rd-6th period)
10:03a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:30a
8th Grade Honor Flight Walk-During Flex
11:05a
7th Grade Flex Meeting
11:37a
ESL (6th-8th periods)
11:45a
Superintendent Facilities Committee Meeting
12:05p
OG Teacher
12:30p
Open House
1:00p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
1:15p
Early Dismissal Meeting
1:30p
Deaf Program meeting
1:30p
Gifted Intervention Specialists
1:30p
Paraprofessional Meeting
1:30p
Paraprofessional Meeting
1:45p
Early Dismissal Meeting
2:00p
ACT Test Prep
2:00p
Nurses
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
CS Culture Scene Prep
3:00p
SACC
3:05p
Talent Show Rehearsal
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
5:00p
Culture Scene
6:00p
Sporties for Shorties
6:30p
Old Timers Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:45p
Softball Parent Meeting
7:00p
Freshman College Planning Meeting
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
8:00p
UA Optimist Basketball
8:30p
UA Men's Basketball
2
Space Museum
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:45a
Open House
8:00a
HS Scheduling Committee
8:00a
IB IOC's
8:00a
Preschool testing
8:00a
Registration
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UAHS Testing - OGT
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:15a
Town Meeting Practice (Kernen) in Blue Gym
8:20a
6E Parent Mtg.
8:30a
Teaching and Learning Weekly Team Meeting
8:30a
The Works Field Trip
8:30a
Treasurer Finance Committee
9:05a
Nancy Prescott Testing
9:44a
SLC (3rd Period)
9:44a
UA Rise (3rd-6th period)
10:00a
Budget Meetings
10:30a
Gifted Meeting
10:33a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Meeting
12:00p
Orchestra in Blue Gym
12:10p
Nancy Prescott Testing
12:11p
ESL (6th-8th periods)
1:00p
PI Meeting
1:45p
Nancy Prescott Testing
2:00p
Biedenbach Meeting
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Nidan and Matsuri Taiko
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Hip Hop Dance (3rd - 5th grade) in the Music Room (118)
3:00p
ASD: Lego Robotics: Robot BattleBot Building and Programming (1st - 5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Pokemon Fantasy Drawing (2nd - 5th grade) in Room 108
3:00p
Brownie Troop #1002
3:00p
Brownie Troop #2331
3:00p
Intramurals - Red Gym
3:00p
Knitting 101
3:00p
SACC
3:00p
Science Craft
3:00p
Young Chef's Academy
3:05p
Talent Show Rehearsal
3:15p
PLC Mtgs
3:15p
Service Learning PLC Meeting
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
Miami Graduate Class
4:00p
Tri-Village Mentoring Program
4:30p
LLL Daytime Weight Training
5:00p
Community School Culture Scene
6:00p
Baseball Team Meeting
6:00p
Lion Cub Den Meeting
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
Daisy Scout Troop 1272 in Room 113 and Room 115
6:30p
GS Basketball - Cardinals
6:30p
Pack 11 Den 7 meeting
6:30p
Spring Sports Meet the Team
6:30p
Town Meeting Set-up
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
7:30p
basketball practice
8:00p
Baseball Meet the Team
8:00p
Boy's Tennis Meet The Team
8:00p
Boy's Volleyball Meet the Team
8:00p
Boys Lacrosse Meet The Team
8:00p
Crew Meet The Team
8:00p
GLAX Meet the Team
8:00p
Softball Meet The Team
8:00p
Track Meet The Team
9:00p
Men Open Basketball
3
Jones Advisory Day
Space Museum
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:00a
Tutoring in Library
7:30a
7th Grade Parent Breakfast with Principal
8:00a
Preschool Transition Meetings
8:00a
Registration
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UAHS Testing - OGT
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:15a
6th Grade 5K-Quarter 3
8:30a
Student Support Team Meeting
8:30a
Town Meeting (Kernen)
9:49a
SLC (3rd Period)
9:49a
UA Rise (3rd-6th period)
10:00a
Teacher Mtg
10:30a
Student Meeting
10:30a
Treasurer's Dept
10:50a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:00a
RR Lunch in Conference Room
11:05a
Kindergarten Lunch Bunch
12:34p
ESL (6th-8th periods)
1:10p
8E Parent Mtg.
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Adventures in Careers: Become a Published Author (4th - 5th grade) in Room 108
3:00p
ASD: High Five Hoops Basketball Academy (K- 3rd grade) in the Red Gym
3:00p
ASD: Puppetry: Marionettes (1st - 5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Science-craft (2nd - 5th grade) in the Art Room
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Girl Scout Troop 2719 Meeting
3:00p
Girl Scouts
3:00p
SACC
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
Synergy Leadership Conference
4:30p
Special Olympic Basketball
5:00p
LLL Friday Weight Training
5:30p
GLAX Meeting (cuts)
5:30p
Upper Arlington Special Olympics Cheerleader
6:00p
Barrington Book Family Night
6:30p
2/3 Math Camp-In (both gyms and hallway)
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
UASC Practice
7:00p
Wickliffe neighborhood Volleyball
7:30p
Talent Show
8:00p
Tentative Practice- Special Olympics
8:00p
UA Special Olympics Basketball Practice
9:00p
Young Life
4
7:00a
Synergy Leadership Conference
8:00a
Columbus Karate Classic Championships
9:00a
AP Calculus Breakfast Club
9:00a
Jones Baseball Practice
9:00a
Jones Softball Practice
9:00a
UA Optimist Basketball
9:00a
UA Optimist Basketball
9:00a
UA Optimist Basketball
3:00p
UA Optimist Basketball
6:00p
Freshman Dinner Dance
7:30p
Winter Musical