Upper Arlington City Schools
UACS
Last updated:
5/26/2022 9:33 am
Calendar
Sign In
More
District Calendar
close
Today
Jan
7-13
th
2018
Month
Week
Day
List
Month
Day
List
Week
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
7
6:00a
Rock City Church
6:00a
Rock City Connect
7:00a
UASC Triple Crown Swim Meet
7:00a
Veritas Tri-Village
7:30a
UASC Triple Crown Meet Overflow
7:30a
Worship Service
8:00a
GBBC
9:00a
All Nations Christian Fellowship
11:30a
Tim Casey GBBC Games
4:30p
Special Olympic Basketball Practice
8
School Resumes, Begin Quarter 3, Semester 2
5:30a
High School Aquatic Practices
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:59a
Personal Finance (2nd)
10:30a
6th Grade Mindful Mondays
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:45a
UA Rise (4th-6th)
10:45a
Wrestling for Cancer T Shirt Sale
11:05a
Soccer
11:30a
Elementary CMR Interviews
11:30a
Town Hall Meeting House 7 Black
12:00p
RTI Meetings
1:24p
ELL (7th-8th)
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Windermere SACC
2:55p
Girl Scout Monthly Meeting
3:00p
Crew Team Practice
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Picasso's
3:00p
Tremont SACC
3:05p
Debate Team
3:30p
Anything Goes Rehearsal
3:30p
Driver Education
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Home Basketball Game
3:30p
Junior Strings
3:30p
Junior Strings Sectionals
4:30p
Destination Imagination
5:00p
Jones Middle School Basketball Game
5:30p
Girl Scout meeting
6:00p
UA Optimist Basketball
6:15p
Golden Bear Basketball
6:30p
Cub Scouts - Kelly
6:30p
Girl Scout Service Unit 901 meeting
6:30p
Track & Field Meeting
6:30p
UA Mat Cubs Wrestling
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
UASC Practice
7:15p
UA Parks & Rec 30+ Volleyball Open Gym
8:30p
St Andrew Basketball
9:00p
UA Parks & Rec Men's Basketball Open Gym
9
Gifted Meeting
5:30a
High School Aquatic Practices
7:00a
Comm Svc Project
8:00a
PreK-5 Principal Meetings
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:10a
Biedenbach Meeting
8:20a
jones 6 West
8:59a
Personal Finance (2nd)
9:00a
Communications meeting with videographer
9:00a
Preschool-PT - Library/Harper
9:06a
Jones 7E Meeting
9:50a
8W Meeting
10:30a
Peebles Meeting
10:40a
6th Grade Book Club
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:45a
UA Rise (4th-6th)
10:45a
Wrestling for Cancer T Shirt Sale
11:05a
Classical Kids Program
11:05a
Soccer
11:30a
Building Champions 7th grade Boy's Group
11:30a
Elementary CMR Interviews
12:30p
Apengren Meeting
1:00p
Ballheim meeting
1:00p
Jones 8W Meeting
1:24p
ELL (7th-8th)
2:00p
50+ Volleyball
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Brownie Meeting
3:00p
Brownie Troop 6206 Meeting
3:00p
Crew Team Practice
3:00p
Tremont SACC
3:10p
Nyeste Meeting
3:10p
Nyeste Meeting
3:15p
UAHS New Teacher Mtg
3:15p
Writing Club
3:20p
Packing for the Streets
3:30p
Anything Goes Rehearsal
3:30p
Building Planning Team
3:30p
Building Planning Team Meeting
3:30p
Driver Education
3:30p
High School Aquatic Practices
4:30p
LLL Daytime Weights
5:00p
Home Basketball Game
5:00p
Jones Middle School Basketball Game
6:00p
Cub Scouts Wolf Den
6:00p
Girl Scout Meeting
6:00p
Orchestra 2019 Florida Trip Meeting
6:00p
UA Optimist Basketball
6:15p
Golden Bear Basketball
6:15p
UA Parks and Rec Sporties
6:30p
Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
Men's 30+ Basketball UA Parks & Rec
7:00p
UAEF
7:00p
UASC Practice
8:00p
GBBC Baskeball Practice
8:00p
UA Parents BBall
8:30p
Co-Rec Power Volleyball
10
5:30a
High School Aquatic Practices
7:00a
Comm Svc Project
7:30a
Jones Bible Study
8:20a
jones 6 West
8:30a
PTO Meeting
8:37a
Intro to Business (1st)
8:37a
UA Rise (1st)
9:00a
Angle Meeting
9:00a
District Spelling Bee
9:00a
District Spelling Bee @ JMS
9:27a
Personal Finance (2nd)
10:00a
Wickliffe Support Meeting
10:45a
Wrestling for Cancer T Shirt Sale
11:05a
Classical Kids Program
11:05a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Soccer
11:05a
UA Rise (4th-6th)
12:00p
Kyle Evans - Best Buddies
1:00p
6-12 Principal Meetings
1:32p
ELL (7th-8th)
2:00p
UA Idea Day Food Service
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Taiko - Ichidan
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Co-Teaching/Co-Planning PD session
3:00p
Crew Team Practice
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Guitar Club
3:00p
Pokemon Fantasy - Rm 138
3:00p
Student Council Meeting
3:00p
Tremont SACC
3:05p
UA Idea Day Planning Meeting
3:10p
Peebles Meeting
3:15p
PTO 1st - 3rd Grade Spelling Bee
3:30p
Anything Goes Rehearsal
3:30p
Driver Education
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Jones Basketball Practice
4:00p
Jones Meeting
4:00p
Middle School Review
5:00p
HMS Home Wrestling Match
6:00p
Girl Scout Troop 6218 Meeting
6:00p
Pack 96 Lions Meeting
6:00p
UA Optimist Basketball
6:00p
Westminster Condo Association
6:15p
Golden Bear Basketball
6:30p
Jones MS Basketball Practice
6:30p
UA Mat Cubs Wrestling
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
Boys Tennis Info Meeting
7:00p
Junior Dance Club of Upper Arlington
7:00p
UASC Practice
7:15p
UA Parks & Rec 30+ Volleyball Open Gym
7:30p
Boys Basketball Practice
8:30p
UA Men's Basketball
11
5:30a
High School Aquatic Practices
7:00a
Comm Svc Project
8:00a
French meeting (T. Erickson)
8:00a
Literacy Liaison PD
8:00a
Nyeste Meeting
8:00a
Preschool Evaluations
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:30a
HR Meeting - Kathy Jenney
8:55a
Personal Finance (2nd)
9:00a
Biedenbach Meeting
10:00a
Oversight Committee Meeting
10:33a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:33a
UA Rise (4th-6th)
10:40a
DC Roommate Selection Meeting (Flex)
10:45a
Wrestling for Cancer T Shirt Sale
11:00a
Lunch Chat with Teachers
11:05a
Soccer
12:00p
MS Math Resource Selection Committee
12:00p
Math Liaison Meeting
1:00p
ELL (7th-8th)
1:00p
High School Master Schedule Planning Session
1:00p
Jones 8E Meeting
1:48p
Jones 7W
2:00p
50+ Volleyball
2:00p
Banks Meeting
2:30p
Nyeste Meeting
2:50p
Girl Scout Troop #1918 Meeting
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Taiko - Nidan/Matsuri
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Bright Yogis - Rm 150
3:00p
Crew Team Practice
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Greensview ROX with Mrs. Kunkle - Rm. 77
3:00p
PD: Literacy
3:00p
Picasso's - Rm 123
3:00p
Team Planning/IS Team Planning
3:00p
Tremont SACC
3:10p
Lawton Meeting
3:30p
Anything Goes Rehearsal
3:30p
Driver Education
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Jones Staff Meeting
3:30p
LPDC Meeting
3:30p
supplemental committee
4:00p
Miami Graduate Class
4:00p
Tri-Village Mentor League/SACC - Rm 77
4:30p
JV/V Ice Hockey Team Dinner
4:30p
LLL Daytime Weights
5:00p
Home Basketball Game
5:00p
Jones Middle School Basketball Game
6:00p
Boys Lacrosse Mulch Kick Off Meeting
6:00p
Cub Scouts Pack 11 Meeting
6:15p
Golden Bear Basketball
6:30p
Brownie Troop 1272
6:30p
GLAX Informational Meeting
6:30p
Old Timers Basketball
6:30p
Optimist Basketball
6:30p
Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
Baseball Sub Sale Info Meeting
7:00p
UASC Practice
7:15p
UA Parks & Rec 30+ Volleyball Open Gym
8:00p
GBBC Basketball Practice
8:00p
UA Optimist Basketball
8:30p
St Andrew Basketball
9:00p
UA Parks & Rec Men's Basketball Open Gym
12
5:30a
High School Aquatic Practices
7:20a
Interact Club Meeting
7:30a
High School Student/Staff Recognition
8:00a
Zones Advisory Presentation (6th Grade)
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:15a
T & L Team Meeting
8:30a
Student Support Team
8:30a
Town Meeting
8:57a
Personal Finance (2nd)
9:20a
Ohio History Connection Field Trip
9:27a
Jones 7E Meeting
10:30a
Jones 6E Meeting
10:50a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:50a
Student Meetings
10:50a
UA Rise (4th-6th)
11:05a
Soccer
11:35a
5th Grade Pizza Lunch
12:00p
Advisory Day Schedule
1:00p
Superintendent/Board Communications Committee
1:26p
ELL (7th-8th)
2:00p
IEP Meeting
2:00p
Jones 7W
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Crew Team Practice
3:00p
Destination Imagination
3:00p
MS Honors Orchestra
3:00p
Tremont SACC
3:05p
Debate Team
3:10p
Hughes Meeting
3:10p
Nyeste Meeting
3:30p
Anything Goes Rehearsal
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Ski Club Session 2
3:30p
Ski Club Week Two
3:30p
Swimming/Diving vs. Hilliard Davidson
4:30p
Special Olympics
5:30p
Upper Arlington Special Olympics Cheerleading practices
5:45p
Pep Band
6:00p
Special Olympics
6:30p
MS Honors Orchestra
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Special Olympics
8:00p
UA Optimist Basketball
8:30p
Young Life Basketball
13
7:00a
Crew Team Practice
7:55a
Boys Crew Team - Yoga Class
8:00a
Basketball Practice
8:00a
HMS Basketball Practice
9:00a
UA Optimist Basketball
9:00a
UA Optimist Basketball
11:00a
UASC Practice
12:00p
HMS basketball practice
12:00p
JMS basketball Practice
12:00p
MS Honors Orchestra
12:00p
UA Optimist Basketball
3:00p
UA Optimist Basketball
4:00p
Special Olympics Basketball Gym
4:00p
UA Optimist Basketball