Upper Arlington City Schools
UACS
Last updated:
5/26/2022 9:33 am
Calendar
Sign In
more
District Calendar
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
November
2017
Month
Week
Day
List
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
29
Spooky Gym
6:00a
Rock City Church
7:00a
Veritas Tri-Village
7:30a
Worship Service
9:00a
All Nations Christian Fellowship church service
9:00a
McGlade Basketball Workouts
10:30a
UA Youth Football Final Games of Season
11:00a
Tim Casey Reservation- Youth Skill Workouts
12:00p
Ice Hockey Coach/Player Meeting
12:00p
UA Softball Clinics
12:00p
Upper Arlington Special Olympics
1:00p
P&R Sunday Swim
3:00p
Orchestra Spooktacular
5:00p
UASC Practice
30
Spooky Gym
5:30a
High School Aquatic Practices
8:00a
Design Thinking
8:00a
Music Rehearsals in Auditorium
8:00a
Superintendent
8:05a
College Visits
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:45a
UA Walking Field Trip
8:59a
Personal Finance (2nd)
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:45a
UA Rise (4th-6th)
1:24p
ELL (7th-8th)
2:00p
Beat Cancer!/Beat Michigan! Pep Rally
2:50p
Chess
2:50p
Dance - Hip Hop
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Picassos (K-2nd)
2:50p
SACC
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Drama: The Pied Piper (held in Music Room, 118)
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Hand Building with Clay, Art Rm. 117
3:00p
Magic for Small Hands ( to be held in Wickliffe Library)
3:00p
PD: Progressive Education
3:00p
Service Learning Meeting
3:00p
Spanish Club (held in Room 112)
3:00p
Tremont SACC
3:10p
Aspengren Meeting
3:10p
Buckeye Lovers Club
3:10p
McCubbin Meeting
3:15p
Grade Level Math Liaison Meetings
3:30p
Basketball Tryouts
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Junior Strings Rehearsal
3:30p
RTI Meetings
4:00p
Fall Play Rehearsal
4:00p
UA Kid
4:15p
Running Club
4:15p
Staff Wellness - Coaching Class
4:30p
Destination Imagination
7:00p
UASC Practice
7:15p
UAPR Co-Rec Open Volleyball
31
UA Trick or Treat
5:30a
High School Aquatic Practices
7:30a
Marching Band Recording Session
8:00a
Music Rehearsals in Auditorium
8:05a
College Visits
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:30a
Julia Cook Assembly
8:30a
PE Classes
8:59a
Personal Finance (2nd)
9:00a
IB Association Meeting
9:15a
FIELD TRIP ~ Municipal Building/Miller Park
10:30a
8 Choir Flex Rehearsal Per 4
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:45a
UA Rise (4th-6th)
11:30a
Library Media Meeting
1:00p
Young Life Columbus New Leader Placements
1:20p
Halloween Parade and Parties
1:24p
ELL (7th-8th)
1:30p
Fall Harvest Parade/Party
1:45p
Halloween Party
1:50p
Jones 7W Meeting
2:00p
50+ Volleyball
2:00p
HR meeting
2:15p
Andy Hatton - Jackie Ackerson
2:35p
Jones 6E
2:50p
Girls Who Lead
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
SACC
2:50p
Windermere SACC
2:50p
Yoga
3:00p
Chess - Advance Rm 105
3:00p
Chess - Intermediate Rm 111
3:00p
Educate Yourself in Style (held in Room 114)
3:00p
First Lego League Jr. (held in Room 112)
3:00p
Logic Puzzles Club (held in Wickliffe Library)
3:00p
Tremont SACC
3:05p
Girls Crew Practice
3:10p
Aspengren Meeting
3:15p
UAHS mandatory STAFF meeting
3:15p
Writing Club
3:30p
High School Aquatic Practices
4:00p
Fall Play Rehearsal
4:00p
UA Softball Clinics
4:30p
LLL Daytime Weight Training
6:00p
Upper Arlington Trick or Treat
8:00p
UA Parents BBall
1
5:30a
High School Aquatic Practices
7:30a
HR meeting
7:30a
Jones Bible Study / FCA
8:00a
Music Rehearsals in Auditorium
8:00a
PreK-5 Principal Meetings
8:00a
PreK-5 Principals
8:05a
College Visits
8:19a
Jones 6E Meeting
8:30a
Town Hall Meeting
8:37a
Intro to Business (1st)
8:37a
UA Rise (1st)
9:27a
Personal Finance (2nd)
9:30a
MLP Meeting
9:53a
Jones 8E Meeting
11:05a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
UA Rise (4th-6th)
11:30a
Service Learning
12:30p
Diversity Professional Development
1:30p
6-12 Principal Meetings
1:30p
HR Meeting
1:32p
ELL (7th-8th)
1:50p
Jones 7W
2:00p
Potts Meeting
2:50p
Art of Beading
2:50p
Gotta Sing, Gotta Dance
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Taiko - Ichidan
2:50p
Windermere SACC
2:50p
Young Chefs Academy
3:00p
Bright Yogis
3:00p
Coding with Sphero (held in Music Room 118)
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Guitar Club
3:00p
IOWA/COGAT Proctor Training
3:00p
Intramurals
3:00p
Lego Robot BattleBots & Inventions (held in Wickliffe Library)
3:00p
Mixed Media Art (held in Room 117)
3:00p
Oriental Art Camp (held in Room 112)
3:00p
Student Council Meeting
3:00p
Technology Team Meeting
3:00p
Tremont SACC
3:10p
Biedenbach Meeting
3:30p
Basketball Tryouts
3:30p
DC Chaperone Meeting
3:30p
Gaming Club
3:30p
High School Aquatic Practices
3:45p
UAEA Meeting
4:00p
Fall Play Rehearsal
4:15p
Running Club - Parking Lot Area
6:00p
Boys Water Polo Banquet
6:00p
Pack 96 Lions Meeting
6:00p
UA Special Olympics Parent Meeting
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:50p
Tim Casey GBBC
7:00p
Anything Goes Tap Dance Classes
7:00p
Counselor Parent Presentation
7:00p
GBBC Uniform Distribution
7:00p
UASC Practice
7:15p
UAPR Co-Rec Open Volleyball
2
7th Grade Pittsburgh Trip
5:30a
High School Aquatic Practices
7:30a
Marching Band Recording Session (1st Period)
8:00a
District Counselors
8:00a
Music Rehearsals in Auditorium
8:00a
Operations Diversity Training
8:00a
Operations Diversity Training
8:00a
Preschool Evaluations
8:05a
College Visits
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
PE Classes
8:05a
UA Rise (1st)
8:30a
Teaching and Learning Weekly Team Meeting
8:55a
Personal Finance (2nd)
9:00a
PTO Executive Board Meeting
9:30a
Counselor Parent Presentation
9:50a
Jones 8W Meeting
10:33a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:33a
UA Rise (4th-6th)
11:05a
Arts, Books, and Cooks
1:00p
ELL (7th-8th)
1:45p
Jones 7W
2:00p
50+ Volleyball
2:00p
Human Resources
2:33p
Boys Soccer Uniform Collection
2:35p
Jones 6E Meeting
2:50p
Coding with Sphero
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Knitting 101
2:50p
Taiko - Nidan/Matsuri
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Creating Comics (held in Wickliffe Library)
3:00p
Cultured Kids Club
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Emerging Artists (held in Art Room 117)
3:00p
First Lego League Jr. (held in Room 112)
3:00p
Hip Hop Dance (held in Music Room 118)
3:00p
Intro to French (held in Room 114)
3:00p
Picasso's
3:00p
TSA High 5 Hoops
3:00p
Team Planning/IS Team Planning
3:00p
Tremont SACC
3:10p
Counselor/IS Meeting
3:30p
Basketball Tryouts
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Jones Staff Meeting
3:45p
Balloon Twisting
4:00p
Fall Play Rehearsal
4:00p
Miami Graduate Class
4:00p
Tri-Village Mentor League/SACC - Rm 77
4:00p
UA Softball Clinics
4:30p
LLL Daytime Weight Training
6:00p
Girl's Golf Banquet
6:00p
IA Gallery Hop Setup
6:00p
Pack 11 Den 7 Cub scouts meeting
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:30p
Brownie Troop 1272
6:30p
Julia Cook Parent Night
6:30p
Old Timers Basketball
7:00p
Julia Cook/Y.E.S. Program at Barrington Elementary
7:00p
UA Crew Coffee Chat
7:00p
UASC Practice
7:15p
UAPR Co-Rec Open Volleyball
7:30p
UAHS Golden Bear Marching Band Indoor Concert
3
7th Grade Pittsburgh Trip
Veterans' Day Celebration
5:30a
High School Aquatic Practices
7:30a
Math Mtg
8:00a
CORA Meeting
8:00a
Music Rehearsals in Auditorium
8:05a
College Visits
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:23a
jones 6 West
8:30a
Student Support Team
8:57a
Personal Finance (2nd)
9:10a
P.E. Class for Kindergarten
9:30a
Superintendent Facilities Committee Meeting
10:00a
BEARS Dance party
10:50a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:50a
Student Meetings
10:50a
UA Rise (4th-6th)
11:05a
Kindergarten Lunch Bunch
12:00p
Advisory Day Schedule
1:26p
ELL (7th-8th)
1:30p
UAEF
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Magic 101
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Bodywell Kids Yoga (held in Music Room 118)
3:00p
Destination Imagination
3:00p
High Five Hoops Basketball Academy (Red Gym)
3:00p
Intermediate Chess (held in Room 114)
3:00p
Intro to Soft Pastel Art (held in Art Room 117)
3:00p
Tremont SACC
3:10p
Aspengren Meeting
3:10p
Peebles Meeting
3:20p
After School All-Stars Volunteer Meeting
3:30p
All Star Driver Education Class
3:30p
Basketball Tryouts/Practice
3:30p
Girl Scouts
4:00p
Fall Play Rehearsal
5:00p
Golden Bear Swim Meet
5:00p
UASC Golden Bear Swim Meet
5:00p
Upper Arlington Elementary Schools Centennial Celebration
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
7:00p
Volleyball
8:30p
Young Life
4
6:00a
Beat Michigan/Beat Cancer! Race
7:00a
Beat Michigan Beat Cancer
7:00a
Golden Bear Swim Meet
7:00a
UASC Golden Bear Swim Meet
8:00a
Basketball Practice
8:00a
HMS Basketball Practice
8:00a
SAT Test
9:00a
UAPR Open Gym
6:30p
Informal Affair
5
Daylight Saving Time Ends
6:00a
Rock City Church
7:00a
Golden Bear Swim Meet
7:00a
Rock City Church
7:00a
UASC Golden Bear Swim Meet
7:00a
Veritas Tri-Village
7:30a
Worship Service
9:00a
All Nations Christian Fellowship church service
9:00a
McGlade Basketball Workouts
1:00p
UALA Clinic
6:00p
Boys Golf Banquet
7:00p
Boy and Girls Cross Country Banquet
6
End of first trimester (K-5)
Bowling Unit
3:30a
Peebles Meeting
5:30a
High School Aquatic Practices
7:30a
Marching Band Recording Session (1st Period)
8:00a
Music Rehearsals in Auditorium
8:00a
Superintendent HR/Policy Committee
8:05a
College Visits
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:10a
Open House
8:10a
Open House
8:59a
Personal Finance (2nd)
10:40a
PTO Luncheon for Staff
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:45a
UA Rise (4th-6th)
12:00p
Secondary iCoach Meeting
12:05p
Open House
12:30p
Benefit Open Enrollment Counselor
1:24p
ELL (7th-8th)
2:00p
HR meeting
2:50p
Chess
2:50p
Dance - Hip Hop
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Windermere SACC
3:00p
BLT
3:00p
Drama: The Pied Piper (held in Music Room, 118)
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Hand Building with Clay, Art Rm. 117
3:00p
Magic for Small Hands ( to be held in Wickliffe Library)
3:00p
Spanish Club (held in Room 112)
3:00p
Tremont SACC
3:10p
Banks Meeting
3:10p
Buckeye Lovers Club
3:10p
Colahan Meeting
3:10p
Gorman Meeting
3:30p
Building Planning Team
3:30p
Building Planning Team Meeting
3:30p
Driver Education Class
3:30p
HMS Basketball Practice
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
JMS Service-learning committee mtg
3:30p
Jones Basketball Practice
3:30p
Junior Strings Rehearsal
4:00p
Fall Play Rehearsal
4:15p
Running Club
4:15p
Staff Wellness - Coaching Class
4:30p
Destination Imagination
6:00p
Cub Scouts Bear Meeting
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:30p
All Winter Meet The Team
6:50p
Wrestling Meet the Team
7:00p
Girl Scout Service Unit 901 meeting
7:00p
UASC Practice
7:15p
UAPR Co-Rec Open Volleyball
7:30p
Boys Basketball Meet the Team
7:30p
Cheerleading Meet the Team
7:30p
Girls Basketball Meet the Team
7:30p
Gymnastics Meet the Team
7:30p
Ice Hockey Meet the Team
7:30p
Swim & Dive Meet the Team
9:00p
UAPR Men's Basketball Open Gym
7
Election Day
Teacher Inservice Day (No School Students)
Benefits Counselor
Diversity Training
No School--Faculty Inservice Day
5:30a
High School Aquatic Practices
6:30a
Election Day Voting
6:30a
PTO Election Day Bake Sale
7:30a
Marching Band Recording Session (1st Period)
8:00a
BECS and SACC Combined Meeting
8:00a
HS Service Learning Design Team
8:00a
Music Rehearsals in Auditorium
8:05a
High School Faculty Meeting
9:00a
SACC Inservice Day
12:30p
UAHS Diversity PD
3:00p
Chess - Advance Rm 105
3:00p
Chess - Intermediate Rm 111
3:00p
Educate Yourself in Style (held in Room 114)
3:00p
First Lego League Jr. (held in Room 112)
3:00p
Logic Puzzles Club (held in Wickliffe Library)
3:00p
Tremont SACC
3:00p
UAHS Service Learning/PBL Design Team
3:30p
HMS Basketball Practice
3:30p
High School Aquatic Practices
4:00p
Fall Play Rehearsal
6:00p
Election Night Gathering
6:00p
Girls Scout Troop 5959 Meeting
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
7:00p
Citizens for UA Schools
7:00p
UAPR 30+ Basketball
7:00p
UASC Practice
7:30p
UA Parents BBall
8:30p
JMS Basketball Practice
8
Bowling Unit
Early Dismissal Day, 1:30pm
Middle Level Early Release at 1:30
5:30a
High School Aquatic Practices
7:30a
Jones Bible Study / FCA
7:30a
Marching Band Recording Session (1st Period)
8:00a
Fall National Letter Signing Day
8:00a
Music Rehearsals in Auditorium
8:05a
College Visits
8:30a
Hastings students read to 1st grade
8:30a
PTO Meeting
8:37a
Intro to Business (1st)
8:37a
UA Rise (1st)
8:49a
Jones 7E Meeting
9:27a
Personal Finance (2nd)
10:30a
Piano Movers (Pit to Stage)
11:00a
Packing for the Streets
11:05a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
UA Rise (4th-6th)
1:00p
All District Cabinet monthly meeting
1:32p
ELL (7th-8th)
2:50p
Gotta Sing, Gotta Dance
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Taiko - Ichidan
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Bright Yogis
3:00p
Coding with Sphero (held in Music Room 118)
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Guitar Club
3:00p
Lego Robot BattleBots & Inventions (held in Wickliffe Library)
3:00p
Mixed Media Art (held in Room 117)
3:00p
Oriental Art Camp (held in Room 112)
3:00p
Technology Team Meeting
3:00p
Tremont SACC
3:15p
UAHS New Teacher Mtg
3:30p
Driver Education Class
3:30p
HMS Basketball Practice
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Jones Basketball Practice
3:30p
POF Meeting
4:00p
Fall Play Rehearsal
4:00p
Service Learning - Grad Class Level I
4:15p
Running Club
5:30p
Girls Basketball Parent Meeting
6:00p
Girls Volleyball Banquet
6:00p
JMS Wrestling Parent Meeting
6:15p
Chris Potts Parent Meeting
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:30p
JMS Boys BB Parent Meeting
7:00p
Fall Follies dress rehearsal
7:00p
UASC Practice
7:15p
UAPR Co-Rec Open Volleyball
8:00p
UA Men's Basketball
9
Bowling Unit
5:30a
High School Aquatic Practices
7:30a
Marching Band Recording Session (1st Period)
7:30a
Student/Principal Advisory Meeting
8:00a
6 Choir Dress Rehearsals Per 1&9
8:00a
Fundations Level 3 make-up PD
8:00a
Mediation
8:00a
Music Rehearsals in Auditorium
8:00a
Preschool Evaluations
8:05a
College Visits
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:10a
Team Meetings with Admin (Per 1-4)
8:30a
Teaching and Learning Weekly Team Meeting
8:30a
Treasurer Finance Committee
8:55a
Personal Finance (2nd)
10:33a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:33a
UA Rise (4th-6th)
1:00p
ELL (7th-8th)
2:00p
50+ Volleyball
2:35p
JMS Intervention Meeting
2:50p
Girl Scout Troop #1918 Meeting
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Taiko - Nidan/Matsuri
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Chess - Beginner
3:00p
Creating Comics (held in Wickliffe Library)
3:00p
Cultured Kids Club
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Emerging Artists (held in Art Room 117)
3:00p
First Lego League Jr. (held in Room 112)
3:00p
Hip Hop Dance (held in Music Room 118)
3:00p
Intro to French (held in Room 114)
3:00p
Picasso's
3:00p
TSA High 5 Hoops
3:00p
Team Planning
3:00p
Tremont SACC
3:30p
Driver Education Class
3:30p
HMS Basketball Practice
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Jones Basketball Practice
4:00p
Fall Play Rehearsal
4:00p
Miami Graduate Class
4:00p
Tri-Village Mentor League/SACC - Rm 77
4:30p
LLL Daytime Weight Training
5:30p
Girl Scout Daisy Meeting Troop #6359
6:00p
Cub Scouts Pack 11 Meeting
6:00p
Fall Follies Decorating
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:30p
Jones Basketball Practice
6:30p
UAJBA Parent Meeting
7:00p
6 Choir Fall Informance
7:00p
Crew Board Meeting
7:00p
Fall Follies dress rehearsal
7:00p
UASC Practice
7:00p
Veteran's Day Setup
7:15p
UAPR Co-Rec Open Volleyball
8:00p
Jones Basketball Practice
9:00p
UAPR Men's Basketball Open Gym
10
Bowling Unit
5:30a
High School Aquatic Practices
7:00a
Veteran's Day
7:15a
Staff Coffee
7:20a
Interact Club Meeting
7:30a
Golden Bear VBO Recognition
7:30a
Marching Band Recording Session (1st Period)
8:00a
Mediation
8:00a
Music Rehearsals in Auditorium
8:00a
Veteran's Day
8:05a
College Visits
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:30a
Board President and Vice President Monthly Meeting
8:30a
Chautauqua
8:30a
Student Support Team
8:30a
Town Meeting ~ Take Your Veteran to School Day ~ Mrs. Szrabak
8:57a
Personal Finance (2nd)
9:30a
Jones 7E Meeting
10:00a
Superintendent Communications Committee
10:50a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:50a
Student Meetings
10:50a
UA Rise (4th-6th)
11:05a
Kindergarten Lunch Bunch
11:30a
LAMP Training
11:30a
LAMP Training
11:35a
5th Grade Pizza Lunch
12:00p
Advisory Day Schedule
12:00p
Author Visit
12:34p
Department of Defense Speaker (6th-8th)
1:10p
Jones 8E Meeting
1:26p
ELL (7th-8th)
1:30p
Insurance rep
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Magic 101
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Bodywell Kids Yoga (held in Music Room 118)
3:00p
Destination Imagination
3:00p
High Five Hoops Basketball Academy (Red Gym)
3:00p
Intermediate Chess (held in Room 114)
3:00p
Intro to Soft Pastel Art (held in Art Room 117)
3:00p
Tremont SACC
3:10p
Nyeste Meeting
3:10p
Peebles
3:30p
6th Grade Class Party
3:30p
Driver Education Class
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Winter Team Pictures
4:00p
Fall Play Rehearsal
4:30p
Special Olympics
5:30p
Upper Arlington Special Olympics Cheerleading practices
6:00p
Special Olympics
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:30p
UA Special Olympics
7:00p
Fall Follies performance
7:00p
UASC Practice
7:00p
Volleyball
11
Veteran's Day
8:00a
ACT/SAT Combo Test
8:00a
Basketball Practice
8:00a
HMS Basketball Practice
9:00a
UAPR Open Gym
11:00a
UASC Practice
12
6:00a
Rock City Church
7:00a
Veritas Tri-Village
7:30a
Worship Service
8:30a
Race For Hope Derriere Dash
9:00a
All Nations Christian Fellowship church service
9:00a
McGlade Basketball Workouts
12:00p
Upper Arlington Special Olympics
1:00p
Basketball and Cheerleading Pictures
1:00p
P&R Sunday Swim
2:30p
Fall Follies performance
4:30p
Special Olympic Basketball Practice
5:00p
UASC Practice
6:00p
Boys Soccer Banquet
6:00p
Softball Meeting
13
Bowling Unit
5:30a
High School Aquatic Practices
8:00a
CO Staff meeting
8:00a
Music Rehearsals in Auditorium
8:00a
Nyeste Meeting
8:00a
Tremont's Book Fair
8:05a
College Visits
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:30a
American Whistle Factory Field Trip
8:59a
Personal Finance (2nd)
9:10a
P.E. Class for Kindergarten
10:00a
Jones 7E Meeting
10:45a
Army National Guard
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:45a
UA Rise (4th-6th)
11:30a
FIELD TRIP ~ Heart to Heart Food Pantry - Mrs. Miller/4th Grade
12:30p
First Grade Homestead ~ Bring the Farm to You
1:24p
ELL (7th-8th)
1:30p
Board President and Vice President Monthly Meeting
2:00p
jones 6 West
2:30p
Turner Meeting - Potts
2:50p
Chess
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Windermere SACC
2:55p
Girl Scout Monthly Meeting
2:55p
Girl Scout Monthly Meeting
3:00p
Drama: The Pied Piper (held in Music Room, 118)
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Hand Building with Clay, Art Rm. 117
3:00p
Lost and Found Set Up
3:00p
Magic for Small Hands ( to be held in Wickliffe Library)
3:00p
Spanish Club (held in Room 112)
3:00p
Tremont SACC
3:10p
Buckeye Lovers Club
3:30p
Driver Education Class
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Junior Strings Rehearsal
4:00p
Fall Play Rehearsal
4:00p
Jones Home Girls Basketball Scrimmage
4:15p
Running Club
4:15p
Staff Wellness - Coaching Class
4:30p
Destination Imagination
4:30p
Pied Piper Performance, After School Discovery
5:00p
Home Basketball Game
5:30p
Winderemere Girls Scouts Troop 2098
6:00p
Girl Scout Brownies 6205
6:00p
The Stand Project: Street Smart
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:30p
Central Ohio Basketball Officials Association Meeting
6:30p
Jones Basketball Practice
7:00p
Parent Forum On Internet Safety
7:00p
UASC Practice
7:15p
UAPR Co-Rec Open Volleyball
8:30p
St Andrew Basketball
9:00p
UAPR Men's Basketball Open Gym
14
Bowling Unit
Lost & Found Set Out
5:30a
High School Aquatic Practices
8:00a
Focus on Your Future/9th Grade
8:00a
Gifted Specialists PD
8:00a
Music Rehearsals in Auditorium
8:00a
Tremont's Book Fair
8:05a
College Visits
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:45a
Jones PTO Meeting
8:59a
Personal Finance (2nd)
9:15a
FIELD TRIP ~ Municipal Building/Miller Park
10:00a
UAEF
10:40a
6th Grade Book Club
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:45a
UA Rise (4th-6th)
11:00a
FileWave Training
11:30a
Building Champions 7th grade Boy's Group
1:24p
ELL (7th-8th)
1:45p
Jones 7W Meeting
2:00p
50+ Volleyball
2:35p
Jones 6E
2:35p
Jones 6E
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Brownie Troop 5969
3:00p
Chess - Advance Rm 105
3:00p
Chess - Intermediate Rm 111
3:00p
Educate Yourself in Style (held in Room 114)
3:00p
First Lego League Jr. (held in Room 112)
3:00p
Girl Scout Brownies Troop 6206
3:00p
Logic Puzzles Club (held in Wickliffe Library)
3:00p
Staff Meeting
3:00p
Tremont SACC
3:05p
Allen Banks Meeting
3:05p
Boys Tennis Info Meeting
3:10p
Biedenbach Meeting
3:15p
Writing Club
3:20p
Packing for the Streets
3:30p
Driver Education Class
3:30p
Girl Scout Meeting
3:30p
HMS Basketball Practice
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Planning
3:30p
RTI Meetings
4:00p
Fall Play Rehearsal
4:30p
LLL Daytime Weight Training
5:00p
Jones Home Boys Basketball Scrimmage
6:00p
Board of Education Meeting
6:00p
GAPP German Exchange Program Meeting
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:30p
Field Hockey Banquet
6:30p
Spoorties 4 Shorties
6:30p
TSA General Meeting
6:45p
Pack Meeting
7:00p
Informational Parent Meeting
7:00p
UAPR 30+ Basketball
7:00p
UASC Practice
7:30p
UA Parents BBall
8:30p
Co-Rec Power Volleyball
15
Bowling Unit
Lost & Found Set Out
5:30a
High School Aquatic Practices
7:00a
Veteran's Day Speakers
7:30a
Jones Bible Study / FCA
8:00a
Apple Visionary Leadership Event for Ohio
8:00a
Gifted Specialists PD
8:00a
RE Year 3 Work-Study Session
8:00a
Tremont's Book Fair
8:05a
College Visits
8:30a
DARE Graduation
8:30a
HR meeting
8:37a
Intro to Business (1st)
8:37a
UA Rise (1st)
9:00a
Labor Management Meeting
9:05a
7 East Meeting
9:27a
Personal Finance (2nd)
9:50a
Jones 8E Meeting
11:05a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
UA Rise (4th-6th)
1:30p
Parent meeting
1:32p
ELL (7th-8th)
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Taiko - Ichidan
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Bright Yogis
3:00p
Fundraising - Superintendent
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Guitar Club
3:00p
Student Council Meeting
3:00p
Technology Team Meeting
3:00p
Tremont SACC
3:15p
UAHS Staff Professional Development
3:30p
Driver Education Class
3:30p
HMS Basketball Practice
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Jones Basketball Practice
4:00p
Fall Play Rehearsal
4:00p
PT Conferences
4:00p
Service Learning - Level II Grad Class
4:15p
Running Club
6:00p
Backes practice
6:00p
Pack 96 Lions Meeting
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:30p
Cub Scout Webelo Meeting
7:00p
Crew Board Meeting
7:00p
UASC Practice
7:15p
UAPR Co-Rec Open Volleyball
7:30p
Band Concert, 6 - 8th Grades
8:30p
UA Men's Basketball
16
Bowling Unit
Lost & Found Set Out
5:30a
High School Aquatic Practices
7:30a
Superintendent and Associate Superintendent
8:00a
Preschool Evaluations
8:00a
Prescott Testing
8:00a
Tremont's Book Fair
8:00a
UAEF
8:05a
Career Center Presentations
8:05a
College Visits
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:30a
Teaching and Learning Weekly Team Meeting
8:55a
Personal Finance (2nd)
10:30a
Associate Superintendent, Treasurer, Student Services Director
10:33a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:33a
UA Rise (4th-6th)
12:15p
1st Grade Pilgrim Switch
1:00p
ELL (7th-8th)
1:45p
Prescott Testing
2:00p
50+ Volleyball
2:00p
CMR Interviews
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Taiko - Nidan/Matsuri
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Chess - Beginner
3:00p
Creating Comics (held in Wickliffe Library)
3:00p
Cultured Kids Club
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Emerging Artists (held in Art Room 117)
3:00p
First Lego League Jr. (held in Room 112)
3:00p
Hip Hop Dance (held in Music Room 118)
3:00p
Informal Staff Meeting
3:00p
Intro to French (held in Room 114)
3:00p
PD: Literacy
3:00p
TSA High 5 Hoops
3:00p
Team Planning
3:00p
Tremont SACC
3:05p
UAHS Staff Professional Development
3:15p
CPR for Staff
3:30p
Driver Education Class
3:30p
HMS Basketball Practice
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Staff Meeting
3:30p
Student Council Thanksgiving Dinner at Dowd Center
4:00p
Miami Graduate Class
4:00p
Tri-Village Mentor League/SACC - Rm 77
4:30p
LLL Daytime Weight Training
6:00p
Kindergarten Girl Scouts
6:00p
Pack 11 Den 7 Cub scouts meeting
6:15p
City Neighborhood Study
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:30p
Brownie Troop 1272
6:30p
Cub Scout Wolf Den Meeting
6:30p
Girl's Tennis Banquet
6:30p
Jones Basketball Practice
6:30p
Jones MS Basketball Practice
7:00p
Greensview PTO Meeting - Staff Lounge Rm. 22
7:00p
Jones Fall Band Concert
7:00p
UASC Practice
7:15p
UAPR Co-Rec Open Volleyball
7:30p
Fall Play
8:30p
St Andrew Basketball
9:00p
UAPR Men's Basketball Open Gym
17
Bowling Unit
IPR Due
Lost & Found Set Out
YES Program (1st and 4th)
5:30a
High School Aquatic Practices
7:15a
Parent Coffee with the Principal
8:00a
Technology Department Meeting
8:00a
Tremont's Book Fair
8:05a
College Visits
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:30a
International Parent Meeting
8:30a
Jones Middle School Field Trip
8:30a
Student Support Team
8:50a
Jones Middle School Field Trip
8:57a
Personal Finance (2nd)
9:00a
Piano Tuning
9:05a
jones 7e
9:30a
Jones Middle School Field Trip
10:50a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:50a
Student Lunch with the Principal - 4th Per
10:50a
Student Meetings
10:50a
UA Rise (4th-6th)
11:30a
Grandview Theater Field Trip
12:00p
Advisory Day Schedule
12:00p
Artists in the Schools: OSU Men's Glee Club
12:00p
Superintendent and Associate Superintendent
1:26p
ELL (7th-8th)
1:30p
Banks Meeting
2:00p
1st Grade Pilgrim Switch
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Destination Imagination
3:00p
FAC
3:00p
Tremont SACC
3:10p
Biedenbach Meeting
3:10p
MCCloskey Meeting
3:15p
Girls LAX Player Meeting
3:15p
Nocera Parent Open House
3:20p
After School All-Stars Volunteer Meeting
3:30p
Driver Education Class
3:30p
HMS Basketball Practice
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
girl scouts
4:30p
Special Olympics
6:00p
Special Olympics
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:30p
UA Special Olympics
7:00p
Artists in the Schools: OSU Men's Glee Club Performance
7:00p
UASC Practice
7:00p
Volleyball
7:30p
Fall Play
18
8:00a
Basketball Practice
8:00a
HMS Basketball Practice
9:00a
UAPR Open Gym
11:00a
UASC Practice
7:30p
Fall Play
19
6:00a
Rock City Church
7:00a
Rock City Church
7:00a
Veritas Tri-Village
7:30a
Worship Service
9:00a
All Nations Christian Fellowship church service
9:00a
McGlade Basketball Workouts
12:00p
Upper Arlington Special Olympics
1:00p
P&R Sunday Swim
4:30p
Special Olympic Basketball Practice
5:00p
UASC Practice
20
5:30a
High School Aquatic Practices
8:00a
HR Meeting - Kathy Jenney
8:05a
College Visits
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:30a
Local History Tour Field Trip
8:30a
Superintendent Teaching and Learning Committee
8:59a
Personal Finance (2nd)
9:10a
P.E. Class for Kindergarten
10:30a
Buckeye Bonanza Product Sale to Students
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:45a
UA Rise (4th-6th)
11:00a
HR Meeting - Kathy Jenney
11:05a
Soccer
12:15p
1st Grade Pilgrim Switch
1:24p
ELL (7th-8th)
2:00p
HR Meeting - Kathy Jenney
2:50p
Chess
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Girls on the Run
3:00p
PBIS
3:00p
Tremont SACC
3:10p
Buckeye Lovers Club
3:10p
Sylvester Meeting
3:30p
Driver Education Class
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Junior Strings Rehearsal
4:15p
Running Club
4:30p
Destination Imagination
5:00p
Home Basketball Game
5:00p
Jones Home Boys Basketball Scrimmage
6:00p
Girls Soccer Banquet
6:00p
Orchestra Uniform Fitting
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:30p
Central Ohio Basketball Officials Association Meeting
6:30p
First Grade Family Night
6:30p
UA Mat Cubs Wrestling
7:00p
UASC Practice
7:15p
UAPR Co-Rec Open Volleyball
8:00p
Jones Basketball Practice
8:30p
St Andrew Basketball
9:00p
UAPR Men's Basketball Open Gym
21
5:30a
High School Aquatic Practices
8:05a
College Visits
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:30a
3C Town Meeting
8:30a
FIELD TRIP ~ Anthony Thomas ~ Gildersleeve/Hughes
8:30a
OSU Field Trip
8:59a
Personal Finance (2nd)
10:00a
Preschool testings - Library room
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:45a
UA Rise (4th-6th)
11:00a
FileWave
11:05a
Soccer
11:30a
Building Champions 7th grade Boy's Group
12:00p
NACAC College Fair Meeting
12:14p
7th Grade Book Club
12:15p
1st Grade Pilgrim Switch
1:00p
Eligibility Conversations
1:24p
ELL (7th-8th)
2:00p
50+ Volleyball
2:00p
HR Meeting - Kathy Jenney
2:35p
Jones 6E Meeting
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Chess - Advance Rm 105
3:00p
Chess - Intermediate Rm 111
3:00p
Girls on the Run - Rm 77
3:00p
Tremont SACC
3:15p
Writing Club
3:30p
Driver Education Class
3:30p
HMS Basketball Practice
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Jones Basketball Practice
6:00p
Girls Scout Troop 5959 Meeting
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:30p
Spoorties 4 Shorties
7:00p
UAPR 30+ Basketball
7:00p
UASC Practice
8:00p
UA Parents BBall
8:30p
Co-Rec Power Volleyball
22
Thanksgiving Break
GYM CLOSED- Maintenance
8:00a
Hastings Basketball Practice
8:00a
Middle School Basketball Practice Slots
9:00a
FSP - Fire Alarm Test
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Guitar Club
3:00p
Tremont SACC
3:30p
Black vs. Gold Swim Meet
4:15p
Running Club
6:30p
UA Mat Cubs Wrestling
23
Thanksgiving Break
GYM CLOSED- Maintenance
8:30a
Teaching and Learning Weekly Team Meeting
3:00p
Chess - Beginner
3:00p
Tremont SACC
4:00p
Miami Graduate Class
24
Thanksgiving Break
6:00a
High School Aquatic Practices
8:00a
HMS Basketball Practice
8:00a
Middle School Basketball Practice Slots
2:00p
High School Aquatic Practices
3:00p
Tremont SACC
4:30p
Special Olympics
6:30p
UA Special Olympics
25
6:00a
High School Aquatic Practices
8:00a
Basketball Practice
8:00a
HMS Basketball Practice
11:00a
UASC Practice
2:00p
High School Aquatic Practices
4:00p
Allen Birthday Party
26
6:00a
Rock City Church
7:00a
Rock City Connect
7:00a
Veritas Tri-Village
7:30a
Worship Service
9:00a
All Nations Christian Fellowship church service
9:00a
McGlade Basketball Workouts
9:00a
Sunday worship service
5:00p
UASC Practice
27
5:30a
High School Aquatic Practices
8:00a
Hastings Counselors
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:30a
District Cabinet Teaching and Learning monthly meeting
8:59a
Personal Finance (2nd)
9:00a
Music Rehearsals in Auditorium
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:45a
Dress for Success Make Up Drive
10:45a
UA Rise (4th-6th)
11:00a
Interviews - Geistfeld
11:05a
Soccer
1:00p
Jones 6E Meeting
1:24p
ELL (7th-8th)
2:50p
Chess
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Anything Goes auditions
3:00p
BLT
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Tremont SACC
3:10p
Biedenbach Meeting
3:10p
Buckeye Lovers Club
3:15p
UAHS UAEA / Admin Team Mtg
3:30p
Cultural Competency follow-up meeting
3:30p
HMS Basketball Practice
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Jones Basketball Practice
3:30p
Junior Strings Rehearsal
4:00p
OAPSE Meeting
4:15p
Running Club
4:15p
Staff Wellness - Coaching Class
4:30p
Destination Imagination
5:30p
Winderemere Girls Scouts Troop 2098
6:00p
Field Hockey Exit Survey
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:30p
Central Ohio Football Coaches Meeting
6:30p
UA Mat Cubs Wrestling
7:00p
UASC Practice
7:15p
UAPR Co-Rec Open Volleyball
8:30p
St Andrew Basketball
9:00p
UAPR Men's Basketball Open Gym
28
5:30a
High School Aquatic Practices
7:30a
UAEF
8:00a
HS iCoaches
8:00a
Math Pilot pd Eureka
8:00a
Orchestra Fall Philharmonic Rehearsals
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:30a
UAHS PTO Meeting
8:45a
Dewey's Pizza Field Trip
8:59a
Personal Finance (2nd)
9:00a
Music Rehearsals in Auditorium
9:00a
Preschool PT/Harper
10:00a
Jones 6E Meeting
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:45a
Dress for Success Make Up Drive
10:45a
UA Rise (4th-6th)
11:05a
Soccer
11:15a
Music rehearsal in HMS auditorium
11:30a
7 Choir Flex Rehearsal Per 5
11:30a
Building Champions 7th grade Boy's Group
11:30a
FIELD TRIP ~ Art Outside the Lines
1:00p
Jones 8E
1:00p
Preschool PT/Harper
1:24p
ELL (7th-8th)
1:45p
Interviews - Geistfeld
2:00p
50+ Volleyball
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Anything Goes auditions
3:00p
Chess - Advance Rm 105
3:00p
Chess - Intermediate Rm 111
3:00p
Staff Meeting
3:00p
Tremont SACC
3:15p
Writing Club
3:20p
Packing for the Streets
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
RTI Meetings
4:00p
STRS Meeting
4:00p
UAEA Communications Meeting
4:30p
LLL Daytime Weight Training
5:00p
Home Basketball Game
5:30p
Jones Middle School Basketball Game
5:30p
Open House
6:00p
Cub Scouts Bear Meeting
6:00p
Fall Cheerleading Banquet
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:30p
Spoorties 4 Shorties
7:00p
UAEF
7:00p
UAPR 30+ Basketball
7:00p
UASC Practice
8:00p
UA Parents BBall
8:30p
Co-Rec Power Volleyball
29
5:30a
High School Aquatic Practices
7:15a
Jones 6th Orchestra to Cincinnati
7:30a
Jones Bible Study
8:30a
Treasurer
8:37a
UA Rise (1st)
8:45a
Dewey's Pizza Field Trip
9:00a
Music Rehearsals in Auditorium
9:06a
jones 7e
9:30a
Gifted project
10:45a
Dress for Success Make Up Drive
11:05a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Soccer
11:05a
UA Rise (4th-6th)
11:15a
Music Rehearsals in Auditorium
1:30p
Jones Blood Drive
1:32p
ELL (7th-8th)
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Taiko - Ichidan
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Anything Goes auditions
3:00p
Anything Goes dance audition
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Guitar Club
3:00p
Student Council Meeting
3:00p
Tremont SACC
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
Teaching and Learning District Team Meeting
4:15p
Running Club
5:00p
HMS Home Wrestling Match
5:00p
Jones Middle School Wrestling Match
6:00p
Backes practice
6:00p
Girl Scout Troop 6218 Meeting
6:00p
Pack 96 Lions Meeting
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:30p
UA Mat Cubs Wrestling
7:00p
Jones Basketball Practice
7:00p
UASC Practice
7:15p
UAPR Co-Rec Open Volleyball
7:30p
Boys Basketball Practice
7:30p
Choir Concert, 6 - 7th Grades
30
5:30a
High School Aquatic Practices
7:30a
Jones Bible Study
7:30a
UAEF/UAAA
8:00a
Literacy Liaison PD
8:00a
Preschool Evaluations
8:05a
UA Rise (1st)
8:30a
Teaching and Learning Weekly Team Meeting
8:55a
Personal Finance (2nd)
9:00a
7 Choir Dress Rehearsals Per 2&8
9:00a
Music Rehearsals in Auditorium
9:00a
PACK Meeting
10:33a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:33a
Salon Institute
10:33a
UA Rise (4th-6th)
10:45a
Dress for Success Make Up Drive
11:05a
Soccer
11:30a
8th Grade Book Club
12:00p
Elementary iCoaches
1:00p
ELL (7th-8th)
1:30p
Keyes - 6th Grade Health
1:48p
Jones 7W
2:00p
50+ Volleyball
2:30p
Jones 6E
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Taiko - Nidan/Matsuri
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Anything Goes auditions
3:00p
Chess - Beginner
3:00p
Destination Imagination
3:00p
PD: Literacy
3:00p
Team Planning
3:00p
Tremont SACC
3:15p
CPR for Staff
3:30p
HR meeting
3:30p
High School Aquatic Practices
4:00p
Miami Graduate Class
4:00p
Tri-Village Mentor League/SACC - Rm 77
4:30p
LLL Daytime Weight Training
5:00p
Home Basketball Game
5:00p
Jones Middle School Basketball Game
6:00p
Field Hockey Exit Survey
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:15p
Golden Bear Basketball Club Practices
6:30p
Old Timers Basketball
7:00p
Orchestra Fall Philharmonic Concert
7:00p
UASC Practice
7:15p
UAPR Co-Rec Open Volleyball
8:00p
GBBC Basketball Practice
9:00p
UAPR Men's Basketball Open Gym
1
5:30a
High School Aquatic Practices
7:20a
Interact Club Meeting
8:05a
Intro to Business (1st)
8:05a
UA Rise (1st)
8:30a
Jones 7W
8:30a
Reading Buddies Field Trip
8:30a
Student Support Team
8:57a
Personal Finance (2nd)
9:00a
Music Rehearsals in Auditorium
9:15a
Jones Middle School Field Trip
10:15a
Ohio Village Field Trip
10:40a
Flex Town Meeting
10:45a
Dress for Success Make Up Drive
10:50a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:50a
Student Meetings
10:50a
UA Rise (4th-6th)
11:05a
Soccer
12:00p
Advisory Day Schedule
12:05p
Baking
1:07p
Jones 8W Meeting
1:26p
ELL (7th-8th)
1:50p
Jones 7W
2:50p
Greensview SACC 2:50-6pm (MP & Gym) on regular school days
2:50p
Windermere SACC
3:00p
Anything Goes auditions
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Tremont SACC
3:10p
Nyeste Meeting
3:30p
7th Grade Class Party (After-School)
3:30p
Girl Scouts
3:30p
HMS Basketball Practice
3:30p
High School Aquatic Practices
3:30p
SAVE for City of UA
3:30p
Swimming/Diving vs. Olentangy Orange
4:30p
Special Olympics
5:30p
Upper Arlington Special Olympics Cheerleading practices
5:45p
Pep Band
6:00p
Special Olympics
6:00p
Vocal Ensemble Preview Concert
6:30p
6th Grade Class Social
6:30p
UA Special Olympics
6:30p
Veritas Tri-Village
7:00p
Volleyball
2
7:55a
Boys Crew Team - Yoga Class
8:00a
Basketball Practice
8:00a
HMS Basketball Practice
8:00a
SAT Test
9:00a
Lacrosse Freshman Meeting and Lacrosse Spirit Wear Sale
9:00a
UAPR Open Gym
9:00a
Veritas Tri-Village
9:00a
Youth Soccer Skills Training
10:00a
Health Kick
10:00a
Lee Spitzer Golden Bear Invitational (Wrestling)
10:00a
UA Ice Hockey Association Poinsettia Pick up
11:00a
Chamber/Honor Choir at UA Library (tentative)
11:00a
UASC Practice
12:00p
Swimming/Diving vs. Olentangy Liberty