Upper Arlington City Schools
UACS
Last updated:
5/26/2022 9:33 am
Calendar
Sign In
more
District Calendar
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
March
2017
Month
Week
Day
List
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
26
6:00a
Rock City Church
7:00a
Veritas Tri-Village
7:30a
Worship Service
9:00a
All Nations Christian Fellowship
1:00p
UAPR Sunday Swim
2:30p
GLAX Player Meetings
2:30p
Musical Performance
2:30p
Winter Musical
3:00p
The Wizard of Oz Cast Party
3:10p
Junior Achievement Club
4:00p
UALA-Youth Boys Coaching Clinic
4:00p
UA Special Olympics Basketball Practice
5:00p
Regional Swim Meet
27
RTI Meetings
Strike Musical Set
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
8:00a
Gorman/Biedenbach Meeting
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UAHS Testing - OGT
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:30a
Superintendent Teaching and Learning Committee
8:59a
Admin Team Mtg
9:52a
SLC (3rd Period)
9:52a
UA Rise (3rd-6th period)
10:00a
Kathy Jenney - Meeting
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:30a
8W Parent Mtg.
12:31p
ESL (6th-8th periods)
1:15p
Measurement Olympics (Kernen) in Blue Gym
2:00p
Master Planning Fundraising Meeting
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Bodywell Yoga (K-2nd grade) in Music Room (118)
3:00p
ASD: Drama: Rikki Tikki Tavi (1st-5th grade)
3:00p
Chess
3:00p
French (K-2nd)
3:00p
Gotta Sing, Gotta Dance
3:00p
Guitar Club - Rm 111
3:00p
Intramurals - Red Gym
3:00p
K-5 Math Leadership Team
3:00p
SACC
3:10p
Junior Achievement Club
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Junior Strings Rehearsals
3:30p
Spring Sports Practice
4:30p
Service Learning - Growing Together Mid-year Celebration
5:00p
Financial Advisory Board - Master Planning (actual meeting 7-9pm)
5:00p
Regional Swim Meet
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
Master Planning - FAB Meeting
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
9:00p
Men Open Basketball
28
RTI Meetings
Strike Musical Set
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:00a
mCORE Screening
7:30a
Jones Bible Study
8:00a
HS Scheduling Committee
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UAHS Testing - OGT
8:05a
UA Rise (1st Period)
9:00a
Technology Team Meeting
9:30a
AP Spanish Service Learning Project
9:52a
SLC (3rd Period)
9:52a
UA Rise (3rd-6th period)
10:00a
Budget Meetings
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
12:05p
OG Teacher
12:31p
ESL (6th-8th periods)
1:00p
8E Parent Mtg.
1:15p
Measurement Olympics (Kernen) in Blue Gym
2:30p
Snack set-up for Staff Meeting outside Art room
2:35p
6W Parent Mtg.
2:50p
GREENSVIEW SACC - Gym
2:50p
Marathon Club
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Clay Creations! (2nd-5th grade) in Room 108
3:00p
ASD: Hand Sewing - Emoji Pillows (1st-5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Kid Improv - Finding Your Funny Bone (3rd - 5th grade) in the Music Room (118)
3:00p
Drama - Rikki-Tikki-Tavi Final Performance
3:00p
French (3rd-5th)
3:00p
SACC
3:00p
Staff Meeting/Data Meeting
3:00p
Tech Tuesday in Art Room
3:00p
Yoga
3:05p
Matt Biedenbach Parent Meeting
3:05p
Science Olympiad
3:15p
Spring Play Auditions
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Building Planning Team
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Packing for the Streets
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
Mentors and More
4:15p
Staff Wellness Coaching Class - Nancy Rapport
4:30p
ASD: Yoga & Mindfulness 4 Kids (8 to 12 years old) (Off-site)
4:30p
LLL Daytime Weight Training
5:00p
Greensview 2nd Grade Famous Americans Performance - MP
6:00p
The Stand Project: Street Smart
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
LLL Creating in Clay
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
Gifted Parent Meeting
7:00p
Mens 30+ Open Gym Basketball
7:00p
UASC Practice
7:30p
UA Parents Bball
8:30p
Co Rec Power Volleyball Open Gym
1
Early Dismissal (1:00 - Elementary; 1:30 - Secondary)
6th Grade: Mid-Ohio Foodbank
RTI Meeting
Space Museum
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
8:00a
FCS Teachers
8:00a
High School Service Learning
8:00a
Registration
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:50a
All 6th grade field trip to Mid-Ohio Foodbank
9:20a
8W Parent Mtg.
9:24a
SLC (3rd Period)
9:24a
UA Rise (3rd-6th period)
10:03a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:30a
8th Grade Honor Flight Walk-During Flex
11:05a
7th Grade Flex Meeting
11:37a
ESL (6th-8th periods)
11:45a
Superintendent Facilities Committee Meeting
12:05p
OG Teacher
12:30p
Open House
1:00p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
1:15p
Early Dismissal Meeting
1:30p
Deaf Program meeting
1:30p
Gifted Intervention Specialists
1:30p
Paraprofessional Meeting
1:30p
Paraprofessional Meeting
1:45p
Early Dismissal Meeting
2:00p
ACT Test Prep
2:00p
Nurses
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
CS Culture Scene Prep
3:00p
SACC
3:05p
Talent Show Rehearsal
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
5:00p
Culture Scene
6:00p
Sporties for Shorties
6:30p
Old Timers Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:45p
Softball Parent Meeting
7:00p
Freshman College Planning Meeting
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
8:00p
UA Optimist Basketball
8:30p
UA Men's Basketball
2
Space Museum
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:45a
Open House
8:00a
HS Scheduling Committee
8:00a
IB IOC's
8:00a
Preschool testing
8:00a
Registration
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UAHS Testing - OGT
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:15a
Town Meeting Practice (Kernen) in Blue Gym
8:20a
6E Parent Mtg.
8:30a
Teaching and Learning Weekly Team Meeting
8:30a
The Works Field Trip
8:30a
Treasurer Finance Committee
9:05a
Nancy Prescott Testing
9:44a
SLC (3rd Period)
9:44a
UA Rise (3rd-6th period)
10:00a
Budget Meetings
10:30a
Gifted Meeting
10:33a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Meeting
12:00p
Orchestra in Blue Gym
12:10p
Nancy Prescott Testing
12:11p
ESL (6th-8th periods)
1:00p
PI Meeting
1:45p
Nancy Prescott Testing
2:00p
Biedenbach Meeting
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Nidan and Matsuri Taiko
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Hip Hop Dance (3rd - 5th grade) in the Music Room (118)
3:00p
ASD: Lego Robotics: Robot BattleBot Building and Programming (1st - 5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Pokemon Fantasy Drawing (2nd - 5th grade) in Room 108
3:00p
Brownie Troop #1002
3:00p
Brownie Troop #2331
3:00p
Intramurals - Red Gym
3:00p
Knitting 101
3:00p
SACC
3:00p
Science Craft
3:00p
Young Chef's Academy
3:05p
Talent Show Rehearsal
3:15p
PLC Mtgs
3:15p
Service Learning PLC Meeting
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
Miami Graduate Class
4:00p
Tri-Village Mentoring Program
4:30p
LLL Daytime Weight Training
5:00p
Community School Culture Scene
6:00p
Baseball Team Meeting
6:00p
Lion Cub Den Meeting
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
Daisy Scout Troop 1272 in Room 113 and Room 115
6:30p
GS Basketball - Cardinals
6:30p
Pack 11 Den 7 meeting
6:30p
Spring Sports Meet the Team
6:30p
Town Meeting Set-up
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
7:30p
basketball practice
8:00p
Baseball Meet the Team
8:00p
Boy's Tennis Meet The Team
8:00p
Boy's Volleyball Meet the Team
8:00p
Boys Lacrosse Meet The Team
8:00p
Crew Meet The Team
8:00p
GLAX Meet the Team
8:00p
Softball Meet The Team
8:00p
Track Meet The Team
9:00p
Men Open Basketball
3
Jones Advisory Day
Space Museum
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:00a
Tutoring in Library
7:30a
7th Grade Parent Breakfast with Principal
8:00a
Preschool Transition Meetings
8:00a
Registration
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UAHS Testing - OGT
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:15a
6th Grade 5K-Quarter 3
8:30a
Student Support Team Meeting
8:30a
Town Meeting (Kernen)
9:49a
SLC (3rd Period)
9:49a
UA Rise (3rd-6th period)
10:00a
Teacher Mtg
10:30a
Student Meeting
10:30a
Treasurer's Dept
10:50a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:00a
RR Lunch in Conference Room
11:05a
Kindergarten Lunch Bunch
12:34p
ESL (6th-8th periods)
1:10p
8E Parent Mtg.
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Adventures in Careers: Become a Published Author (4th - 5th grade) in Room 108
3:00p
ASD: High Five Hoops Basketball Academy (K- 3rd grade) in the Red Gym
3:00p
ASD: Puppetry: Marionettes (1st - 5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Science-craft (2nd - 5th grade) in the Art Room
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Girl Scout Troop 2719 Meeting
3:00p
Girl Scouts
3:00p
SACC
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
Synergy Leadership Conference
4:30p
Special Olympic Basketball
5:00p
LLL Friday Weight Training
5:30p
GLAX Meeting (cuts)
5:30p
Upper Arlington Special Olympics Cheerleader
6:00p
Barrington Book Family Night
6:30p
2/3 Math Camp-In (both gyms and hallway)
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
UASC Practice
7:00p
Wickliffe neighborhood Volleyball
7:30p
Talent Show
8:00p
Tentative Practice- Special Olympics
8:00p
UA Special Olympics Basketball Practice
9:00p
Young Life
4
7:00a
Synergy Leadership Conference
8:00a
Columbus Karate Classic Championships
9:00a
AP Calculus Breakfast Club
9:00a
Jones Baseball Practice
9:00a
Jones Softball Practice
9:00a
UA Optimist Basketball
9:00a
UA Optimist Basketball
9:00a
UA Optimist Basketball
3:00p
UA Optimist Basketball
6:00p
Freshman Dinner Dance
7:30p
Winter Musical
5
6:00a
Rock City Church
6:00a
Rock City Church
7:00a
Veritas Tri-Village
7:30a
Worship Service
9:00a
All Nations Christian Fellowship
9:00a
Bear Cub Baseball Evaluations
12:00p
Dodgeball Tournament
12:30p
Baseball Central District Coaches Association Meeting
1:00p
UALA Board Meeting
1:00p
UAPR Sunday Swim
2:00p
National Honor Society Induction
2:30p
NHS Reception
2:30p
Winter Musical
3:00p
Jones GLAX Team Meeting
4:00p
Boys Lacrosse Meet The Team
4:30p
UA Special Olympics Basketball Practice
5:00p
Veritas Tri-Village Potluck
6:00p
ACT Test Prep
6
Angle Meeting
Space Museum
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
8:00a
HS Scheduling Committee
8:00a
Preschool Transition Meetings
8:00a
Registration
8:00a
Superintendent HR/Policy Committee
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UAHS Testing - OGT
8:05a
UAHS Winter Band Concert Rehearsal
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:15a
Kelsey Trausch in Room 108 - testing
8:15a
UAEF
8:59a
Admin Team Mtg
9:00a
PTO Executive Meeting
9:30a
Biedenbach Meeting
9:52a
SLC (3rd Period)
9:52a
UA Rise (3rd-6th period)
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:45a
Spread the Word to End the Word Pledge
12:00p
Input Requests
12:31p
ESL (6th-8th periods)
1:30p
District Cabinet Meeting
2:15p
Aspengren Mtg
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Bodywell Yoga (K-2nd grade) in Music Room (118)
3:00p
ASD: Classic Magic (K-5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Drama: Rikki Tikki Tavi (1st-5th grade)
3:00p
Chess
3:00p
French (K-2nd)
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Guitar Club - Rm 111
3:00p
Intramurals - Red Gym
3:00p
Monthly Daisy Girl Scout Meeting
3:00p
SACC
3:10p
Angle Intervention Specialists Department Meeting
3:15p
Departmental Mtgs
3:15p
Spring Play Auditions
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Honor Choir Dress Rehearsal
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Junior Strings Rehearsals
3:30p
Spring Sports Practice
3:45p
District Staff CPR classes
4:00p
Service Learning - Grad Class Level II
4:30p
ASD: Drama: Rikki Tikki Tavi Performance
5:30p
Daisy Girl Scouts
6:00p
Cub Scouts Tiger Den Meeting
6:00p
Girl Scout Group
6:00p
Girl Scout Group 1444
6:00p
Track Meet The Team
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
Bear Den Meeting
6:30p
Capstone Meeting
6:30p
Girl Scout Service Unit 901 monthly meeting
6:30p
PTO Meeting in Conference Room
7:00p
UA Men's Lacrosse-Ted's Tribute
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
7:30p
Cheerleading Try Out Meeting
8:00p
GLAX Meet the Team
9:00p
Men Open Basketball
7
Space Museum
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:30a
Jones Bible Study
8:00a
Registration
8:05a
Culture and Diversity Fair
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UAHS Testing - OGT
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:30a
Open House
8:45a
Dewey's Pizza Field Trip
8:45a
Stratford Ecological Center Field Trip
9:00a
Neal Shusterman - Author Visit
9:00a
Technology Team Meeting
9:52a
SLC (3rd Period)
9:52a
UA Rise (3rd-6th period)
10:45a
6th Grade Book Club
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:45a
Spread the Word to End the Word Pledge
11:30a
Combined Honor Choir Rehearsal
12:05p
OG Teacher
12:31p
Author Lunch
12:31p
ESL (6th-8th periods)
1:00p
8E Parent Mtg.
1:50p
7E Parent Mtg.
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Marathon Club
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
BLT Meeting
3:00p
Brownie Troop #2331
3:00p
French (3rd-5th)
3:00p
Girls on the Run
3:00p
SACC
3:05p
Science Olympiad
3:05p
Whole Staff Meeting
3:15p
Spring Play Auditions
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
Girls on the Run (Music Room 118)
4:00p
Mentors and More
4:15p
Staff Wellness Coaching Class - Nancy Rapport
4:30p
LLL Daytime Weight Training
6:00p
Board of Education Meeting
6:00p
Boys Swim Banquet
6:00p
Girl's Swim Banquet
6:00p
OSP Basketball
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
Soccer Board Meeting
6:30p
Tiger Den Meeting
7:00p
Gifted Parent Meeting
7:00p
Gifted Program for Parents
7:00p
HMS/JMS Cabaret Concert
7:00p
Mens 30+ Open Gym Basketball
7:00p
PTO General Meeting in Art Room
7:00p
UASC Practice
7:30p
Cheerleading Try Out Meeting
7:30p
UAHS Winter Band Concert
7:30p
UA Parents BBall
8:30p
Co Rec Power Volleyball Open Gym
8
Dyslexia Training room 110
Jones Advisory Day
Space Museum
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
8:00a
CAS Information Meeting
8:00a
Neal Shusterman Author Visit
8:00a
Registration
8:05a
UAHS Testing - OGT
8:30a
PTO Meeting
8:37a
Math 12 (1st period)
8:37a
UA Rise (1st Period)
8:45a
Dewey's Pizza Field Trip
8:45a
Stratford Ecological Center Field Trip
9:30a
Biedenbach
9:50a
8E Parent Mtg.
10:16a
SLC (3rd Period)
10:16a
UA Rise (3rd-6th period)
10:45a
Spread the Word to End the Word Pledge
11:00a
Loth Educational Showcase
11:05a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Intramural Home Run Derby
12:00p
Author Coming
12:00p
Greenwald
12:05p
Kelsey Trausch in Room 108 - all pm - testing
12:05p
OG Teacher
12:43p
ESL (6th-8th periods)
1:55p
7E Parent Mtg.
2:00p
K-5 Principals Meeting with Superintendent/Associate Superintendent
2:50p
Brownie Troop Meeting
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Ichidan Taiko
2:50p
Quest for Cleanup
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Breakfast with Young Chefs Academy (1st - 5th grade) in Room 108
3:00p
ASD: Intermediate Chess (1st - 5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Messing Around with Robots - Part 2 (1st - 4th grade) in the Music Room (118)
3:00p
Art of Beading
3:00p
Coding with Sphero
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Golden Star Choir practice in the Art Room
3:00p
SACC
3:00p
Student Council Meeting
3:15p
Make-up ACT Staff Training Session
3:15p
Spring Play Auditions
3:15p
UAHS Staff Meeting
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
3:45p
UAEA Meeting
5:10p
Track Parent Meeting
6:00p
Cub Scouts Tiger Den Meeting
6:00p
Girl Scout Troop 5959 Meeting
6:00p
Sporties for Shorties
6:30p
4th Grade Wax Museum
6:30p
Old Timers Basketball
7:00p
College Planning Make-Up Date
7:00p
UAOPA Meeting
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
7:30p
Poetry Concert
8:00p
UA Optimist Basketball
8:30p
UA Men's Basketball
9
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:15a
Principal Advisory Mtg
8:00a
Elementary Report Card Committee
8:00a
Progress Report Committee
8:00a
Registration
8:00a
Team Meetings with Jason/Tammy
8:00a
UAEF
8:00a
preschool IEP mtg - Burbank library room 110 - Casher
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UAHS Testing - OGT
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:15a
Town Meeting Practice (Pilutti) in Blue Gym
8:30a
Central Ohio Health Teachers
8:30a
PTO directory meeting
8:30a
Teaching and Learning Weekly Team Meeting
8:30a
Testing
9:00a
Preschool testing
9:44a
SLC (3rd Period)
9:44a
UA Rise (3rd-6th period)
10:33a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:45a
Spread the Word to End the Word Pledge
11:05a
Intramural Home Run Derby
11:05a
Meeting
12:00p
Orchestra in Blue Gym
12:11p
ESL (6th-8th periods)
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Nidan and Matsuri Taiko
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
Girl Scout Brownies
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Intramurals - Red Gym
3:00p
PBIS Meeting
3:00p
Red Cross Blood Drive
3:00p
SACC
3:00p
iCoach Meeting in Conference Room
3:10p
ACUPLACER TEST
3:10p
ALEKS Test
3:15p
PLC Mtgs
3:15p
Spring Play Auditions
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
Girls on the Run (Music Room 118)
4:00p
Miami Graduate Class
4:00p
Tri-Village Mentoring Program
4:30p
LLL Daytime Weight Training
5:30p
Room 153 Cooking Class
6:00p
OSP Basketball
6:30p
3rd Grade Musical
6:30p
Town Meeting Set-up
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
7:30p
Wonderful Night of Piano Music
9:00p
Men Open Basketball
9:00p
UA Optimist Basketball
9:00p
UA Optimist Basketball
10
End of second trimester (K-5) and third quarter (6-12)
Jones Advisory Day
Tentative: Artists in Schools
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:00a
Tutoring in Library
7:15a
Staff Coffee w/ the Principal
7:30a
Director of Academic Affairs
8:00a
6S Parent Mtg.
8:00a
7W Parent Mtg.
8:00a
Ohio Association of IB Schools
8:00a
Registration
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UAHS Testing - OGT
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:15a
6th Grade 5K-Raindate-Quarter 3
8:30a
Chautauqua
8:30a
Student Support Team Meeting
8:30a
Town Meeting (Pilutti)
8:45a
6W Parent Mtg.
9:15a
Pet People Field Trip
9:30a
7E Parent Mtg.
9:30a
Bake for Good Presentation (Williams)
9:49a
SLC (3rd Period)
9:49a
UA Rise (3rd-6th period)
10:30a
Student Meeting
10:50a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:30a
Pizza Lunch with Principals
12:34p
ESL (6th-8th periods)
12:45p
3rd Grade Activity
1:00p
Treasurer
1:10p
8E Parent Mtg.
1:30p
Irish Dancers in Blue Gym (Staging in Room 114)
2:35p
6E Parent Mtg.
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Adventures in Careers: Become a Published Author (4th - 5th grade) in Room 108
3:00p
ASD: High Five Hoops Basketball Academy (K- 3rd grade) in the Red Gym
3:00p
ASD: Puppetry: Marionettes (1st - 5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Science-craft (2nd - 5th grade) in the Art Room
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Magic 101
3:00p
SACC
3:15p
Spring Play Auditions
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
4:30p
Special Olympic Basketball
5:00p
LLL Friday Weight Training
5:30p
Upper Arlington Special Olympics Cheerleader
7:00p
Wickliffe neighborhood Volleyball
8:00p
Tentative Practice- Special Olympics
8:00p
UA Special Olympics Basketball Practice
11
8:00a
SAT Test
8:00a
Spring Sports Practice
9:00a
Jones Baseball Practice
9:00a
Jones Softball Practice
2:00p
St Andrew track practice
12
Daylight Saving Time Begins
6:00a
Rock City Church
7:00a
Veritas Tri-Village
7:30a
Worship Service
9:00a
All Nations Christian Fellowship
9:00a
McGlade Basketball Workouts
12:00p
Cheerleading
4:30p
UA Special Olympics Basketball Practice
13
Spring Break
No School - Spring Break
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
1:00p
Literacy Meeting
3:00p
Guitar Club - Rm 111
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Junior Strings Rehearsals
3:30p
Spring Sports Practice
5:30p
Youth Philharmonic of Central Ohio
6:00p
Girl Scout Troop 1444
14
Spring Break
No School - Spring Break
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:30a
Fellowship of Christian Athlete - Jones
8:00a
Kathy Jenney - Meeting
9:00a
Meeting with Long Term Psychologist
9:00a
Technology Team Meeting
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
4:30p
LLL Daytime Weight Training
7:30p
UA Parents BBall
15
Spring Break
No School - Spring Break
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
8:30a
CTO Interviews
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
8:30p
UA Men's Basketball
16
Spring Break
No School - Spring Break
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
8:00a
Preschool testing
9:00a
CTO Interviews
3:00p
Intramurals - Red Gym
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
Miami Graduate Class
4:30p
LLL Daytime Weight Training
17
Building Closed
Spring Break
No School - Spring Break
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
18
7:30a
Creation Dance Championships
8:00a
Spring Sports Practice
9:00a
Jones Softball Practice
1:00p
Lasley 12u Fastpitch Softball
2:00p
St Andrew track practice
19
6:00a
Rock City Church
6:00a
Rock City Church
7:00a
Veritas Tri-Village
7:30a
Worship Service
9:00a
All Nations Christian Fellowship
9:00a
McGlade Basketball Workouts
4:00p
UA Special Olympics Basketball Practice
4:30p
Special Olympics Basketball Practice
20
No School Students - Teacher Work Day
No School - Teacher Grading Day
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
8:59a
Admin Team Mtg
11:30a
Leadership Team Meeting
1:00p
UAEF
3:00p
Guitar Club - Rm 111
3:00p
SACC
3:10p
Angle Intervention Specialists Department Meeting
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Junior Strings Rehearsals
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
OAPSE General Meeting
6:00p
ACT Test Prep
6:00p
OSP Basketball
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
8:00p
Water Polo Clinic
9:00p
Men Open Basketball
21
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:30a
Fellowship of Christian Athlete - Jones
8:00a
preschool IEP mtg - Burbank library room 110 - Casher
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
Orchestra Rehearsal
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:15a
Pre-Pay Spring Pictures in Room 108
9:00a
Technology Team Meeting
9:50a
8W Parent Mtg.
9:52a
SLC (3rd Period)
9:52a
UA Rise (3rd-6th period)
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Intramural Home Run Derby
11:25a
8th Grade Book Club
12:00p
AP/IB/AIR Testing
12:05p
OG Teacher
12:31p
ESL (6th-8th periods)
1:30p
District Cabinet Meeting
2:00p
50+ Volleyball
2:35p
6 West ESY
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Marathon Club
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
French (3rd-5th)
3:00p
Girls on the Run
3:00p
SACC
3:00p
Staff Meeting
3:05p
Science Olympiad
3:15p
IB Teacher Meeting
3:15p
Spring Play Auditions
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Service Learning Committee Meeting
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
Girls on the Run (Music Room 118)
4:00p
Mentors and More
4:00p
preschool IEP mtg - Burbank library room 110 - Casher
4:15p
Staff Wellness Coaching Class - Nancy Rapport
4:30p
LLL Daytime Weight Training
5:00p
SACC Supervisor/Assistant Meeting
5:30p
UALA Team Introduction
6:00p
ACT Test Prep
6:00p
Girls Basketball Banquet
6:00p
OSP Basketball
6:30p
Cub Scout pack 96 meeting
7:00p
Mens 30+ Open Gym Basketball
7:30p
UA Parents BBall
8:00p
Water Polo Clinic
8:30p
Co Rec Power Volleyball Open Gym
22
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
8:00a
AIR Technology
8:00a
Orchestra Rehearsal
8:00a
UAEF
8:05a
Required Junior Class Meeting
8:20a
6E Parent Mtg.
8:37a
Math 12 (1st period)
8:37a
UA Rise (1st Period)
9:10a
Aspengren Mtg
9:50a
Statewide Tornado Drill
10:00a
Payroll Interviews
10:16a
SLC (3rd Period)
10:16a
UA Rise (3rd-6th period)
11:05a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Intramural Home Run Derby
12:00p
AP/IB/AIR Testing
12:00p
Paraprofessional Stakeholders Group
12:05p
OG Teacher
12:10p
Alex Lomong- 6th grade speaker
12:43p
ESL (6th-8th periods)
2:00p
Principals (6-12) with Superintendent and Associate Superintendent
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Ichidan Taiko
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Golden Star Choir practice in the Art Room
3:00p
SACC
3:10p
Biedenbach Meeting
3:15p
Spring Play Auditions
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
DC Chaperone Meeeting
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
OAPSE and District Leadership Team Monthly Meeting
5:00p
UA Bear Cub Coaches Meeting
6:00p
Cub Scouts Bear Den Meeting
6:00p
Girl Scout Troop 5959 Meeting
6:00p
OSP Basketball
6:30p
Gymnastics Banquet
6:30p
Old Timers Basketball
7:00p
Crew Board Meeting
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
7:30p
UA Bear Cub Team Draft
8:00p
Water Polo Clinic
8:30p
UA Men's Basketball
23
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
8:00a
Orchestra Rehearsal
8:00a
Preschool testing
8:00a
State ACT
8:00a
Teaching and Learning Team
8:00a
UAEF
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:15a
Math K-5 Leadership Team
8:20a
6W Parent Mtg.
8:30a
Teaching and Learning Weekly Team Meeting
9:44a
SLC (3rd Period)
9:44a
UA Rise (3rd-6th period)
10:00a
Treasurer's Office-AMEX
10:33a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Intramural Home Run Derby
11:05a
Meeting
12:00p
AP/IB/AIR Testing
12:00p
Meeting
12:05p
OG Teacher
12:11p
ESL (6th-8th periods)
12:30p
Capstone Meeting for Juniors
1:30p
Chris Potts - Chief Operating Officer
2:00p
50+ Volleyball
2:00p
AIR Preparation Mtg
2:35p
6E Parent Mtg.
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Nidan and Matsuri Taiko
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Intramurals - Red Gym
3:00p
SACC
3:15p
PLC Mtgs
3:15p
Spring Play Auditions
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Department Leader Meeting
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Jones Staff Meeting-PTO Providing Treats
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
Girls on the Run (Music Room 118)
4:00p
Miami Graduate Class
4:00p
Retirement Meeting with Joe Fredrick
4:00p
Tri-Village Mentoring Program
4:30p
LLL Daytime Weight Training
5:30p
Orchestra Winter Concert warm-up
6:00p
Biography Bottle Workshop
6:00p
Lion Cub Den Meeting
6:00p
OSP Basketball
6:00p
UAHS Wrestling Banquet
6:30p
Daisy Scout Troop 1272 in Room 113 and Room 115
6:30p
Town Meeting Set-up
6:30p
Track Parent Meeting
7:00p
Boy's Tennis Meet The Team
7:00p
Greensview PTO Meeting - Staff Lounge Rm 22
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
7:30p
8th Grade Orchestra Concert @ UAHS
7:30p
Orchestra Winter Concert
8:00p
Water Polo Clinic
9:00p
Men Open Basketball
24
Jones Advisory Day
Spring Pictures
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:00a
Tutoring in Library
7:15a
Parent Coffee with the Principal
8:00a
DC Advisory Bus Meeting
8:00a
Global Citizenship
8:00a
Preschool Transition Meetings
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:10a
DC Bus Meeting-Black Bus
8:30a
Student Support Team Meeting
8:30a
Town Hall
8:30a
Town Meeting (Oberlin)
8:45a
6W Parent Mtg.
9:30a
Speaker
9:49a
SLC (3rd Period)
9:49a
UA Rise (3rd-6th period)
10:00a
Personnel
10:10a
8W Parent Mtg.
10:50a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:50a
Student Lunch with the Principal - 4th Per
10:55a
8th Grade Wreath Laying Essay Competition
12:00p
AP/IB/AIR Testing
12:00p
Orchestra in Blue Gym
12:34p
ESL (6th-8th periods)
1:10p
8E Parent Mtg.
1:50p
7W Parent Mtg.
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Adventures in Careers: Become a Published Author (4th - 5th grade) in Room 108
3:00p
SACC
3:10p
Banks Meeting
3:15p
Spring Play Auditions
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
Girl Scout Troop 2719 Meeting
5:00p
LLL Friday Weight Training
6:00p
Capstone Dance Production
6:15p
Birthday Party
7:00p
DeLeone Basketball Party
7:00p
Indian Guides Pinewood Derby
7:00p
Wickliffe neighborhood Volleyball
7:15p
Girls Lacrosse Meeting
8:00p
Water Polo Clinic
25
7:30a
Indian Guides Pinewood Derby
8:00a
Spring Sports Practice
9:00a
Jones Baseball Practice
9:00a
Jones Softball Practice
9:00a
Set Up for Cum Laude Banquet
9:30a
HMS Boys Lacrosse-Scrimmage
10:00a
HMS Boys Lacrosse-Pancake Breakfast
12:00p
AP/IB/AIR Testing
12:00p
UA SwimAmerica Lessons
1:00p
Lasley 12u Fastpitch Softball
2:00p
Upper Arlington Lacrosse Association-Youth Boys
4:00p
12U Travel Softball Practice
26
6:00a
Rock City Church
6:00a
Rock City Church
7:00a
Veritas Tri-Village
7:30a
Worship Service
9:00a
All Nations Christian Fellowship
9:00a
McGlade Basketball Workouts
11:00a
Upper Arlington Lacrosse Association-Boys Youth
12:00p
AP/IB/AIR Testing
12:00p
UALA Free Clinic
1:00p
Cheerleading Clinic
1:00p
Cum Laude Banquet
1:00p
UAPR Sunday Swim
3:00p
UA SwimAmerica Lessons
4:00p
12U Travel Softball Practice
6:30p
Girls Soccer Spring Information Meeting
6:30p
Hockey Banquet
27
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
8:00a
OGT Make-ups
8:00a
Preschool Transition Meetings
8:00a
Senior AP Lit Oral Commentary
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:59a
Admin Team Mtg
9:52a
SLC (3rd Period)
9:52a
UA Rise (3rd-6th period)
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Intramural Home Run Derby
12:00p
AP/IB/AIR Testing
12:00p
Amy's Donuts Field Trip
12:00p
Orchestra Barrage Clinics
12:00p
UAEF
12:31p
ESL (6th-8th periods)
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
Chess
3:00p
French (K-2nd)
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Guitar Club - Rm 111
3:00p
Intramurals - Red Gym
3:00p
SACC
3:10p
ACUPLACER TEST
3:10p
Angle Intervention Specialists Department Meeting
3:10p
Hockey Team Exit Interviews
3:15p
College Credit Plus Placement Testing
3:15p
Spring Play Auditions
3:15p
UAEA/Admin Team Mtg
3:30p
7th and 8th Grade Auditions
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Junior Strings Rehearsals
3:30p
Spring Sports Practice
6:00p
Hockey Team Exit Interviews
6:00p
OSP Basketball
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
8:00p
Water Polo Clinic
9:00p
Men Open Basketball
28
Ohio English Language Arts Assessment (Grades 6,7,8)
Orchestra Barrage Clinics/Concert
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:30a
Fellowship of Christian Athlete - Jones
8:00a
Senior AP Lit Oral Commentary
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:30a
OSU School of Music Field Trip
8:45a
Local Level
9:00a
Technology Team Meeting
9:52a
SLC (3rd Period)
9:52a
UA Rise (3rd-6th period)
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:45a
Marines
11:05a
Intramural Home Run Derby
11:38a
Lawton Meeting
12:00p
AP/IB/AIR Testing
12:00p
Amy's Donuts Field Trip
12:00p
Intervention Specialist Interviews
12:05p
OG Teacher
12:15p
7th Grade Book Club
12:15p
OSU School of Music Field Trip
12:31p
ESL (6th-8th periods)
2:00p
50+ Volleyball
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Marathon Club
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
French (3rd-5th)
3:00p
Girls on the Run
3:00p
SACC
3:00p
Tech Tuesday in Art Room
3:05p
Science Olympiad
3:10p
Hockey Team Exit Interviews
3:15p
Spring Play Auditions
3:30p
6th Grade Talent Show Audition
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Building Planning Team
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Packing for the Streets
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
Girls on the Run (Music Room 118)
4:00p
Mentors and More
4:00p
Orchestra Barrage Clinics/Concert
4:15p
Staff Wellness Coaching Class - Nancy Rapport
4:30p
LLL Daytime Weight Training
6:00p
NWFC Rec Soccer
6:00p
OSP Basketball
6:30p
Boys Soccer Team Meeting
7:00p
Mens 30+ Open Gym Basketball
7:00p
Senior Celebration Meeting
7:30p
UA Parents BBall
8:00p
Water Polo Clinic
8:30p
Co Rec Power Volleyball Open Gym
29
Ohio English Language Arts Assessment (Grades 6,7,8)
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
8:00a
Parent meeting
8:00a
Senior AP Lit Oral Commentary
8:00a
Student Testing
8:30a
Superintendent Teaching and Learning Committee
8:37a
Math 12 (1st period)
8:37a
UA Rise (1st Period)
10:16a
SLC (3rd Period)
10:16a
UA Rise (3rd-6th period)
11:05a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Intramural Home Run Derby
12:00p
AP/IB/AIR Testing
12:05p
OG Teacher
12:43p
ESL (6th-8th periods)
1:00p
Intervention Specialist Interviews
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Ichidan Taiko
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Golden Star Choir practice in the Art Room
3:00p
SACC
3:00p
Student Council Meeting
3:15p
New Teacher Mtgs
3:15p
Spring Play Auditions
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
Gaming Club
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
UAEA Communications Meeting
5:30p
KIVA talent show
6:00p
OSP Basketball
6:30p
Old Timers Basketball
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
8:00p
Water Polo Clinic
8:30p
UA Men's Basketball
30
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
8:00a
Preschool testing
8:00a
Senior AP Lit Oral Commentary
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:30a
Teaching and Learning Weekly Team Meeting
8:45a
Jones PTO Meeting
8:55a
OSU Newark College Visit
9:00a
Biedenbach meeting
9:00a
PTO directory meeting
9:44a
SLC (3rd Period)
9:44a
UA Rise (3rd-6th period)
9:50a
8W Parent Mtg.
10:33a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:45a
Air Force
11:05a
Intramural Home Run Derby
11:05a
Meeting
12:00p
AP/IB/AIR Testing
12:00p
Intervention Specialist Interviews
12:11p
ESL (6th-8th periods)
1:45p
7W Parent Mtg.
2:00p
50+ Volleyball
2:00p
Aspengren Mtg
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Nidan and Matsuri Taiko
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
FAC Meeting
3:00p
Girls on the Run
3:00p
Intramurals - Red Gym
3:00p
Mirolo Scholarship Committee
3:00p
SACC
3:15p
PLC Mtgs
3:15p
Spring Play Auditions
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
Girls on the Run (Music Room 118)
4:00p
Miami Graduate Class
4:00p
Tri-Village Mentoring Program
4:30p
LLL Daytime Weight Training
5:00p
I Heart Science
6:00p
Cub Scouts Pack 11
6:00p
OSP Basketball
6:30p
Boys Soccer Meet The Coach
6:30p
Town Meeting Set-up
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
8:00p
Water Polo Clinic
9:00p
Men Open Basketball
31
Jones Advisory Day
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:00a
Tutoring in Library
8:00a
Senior AP Lit Oral Commentary
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:10a
Open House
8:15a
6S Parent Mtg.
8:30a
CTO Interviews
8:30a
Open House
8:30a
Student Support Team Meeting
8:30a
Town Meeting (Hughes)
8:45a
6W Parent Mtg.
9:49a
SLC (3rd Period)
9:49a
UA Rise (3rd-6th period)
10:10a
8W Parent Mtg.
10:50a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Intramural Home Run Derby
11:30a
7W Parent Mtg.
11:30a
District Counselors
12:00p
AP/IB/AIR Testing
12:00p
Orchestra in Blue Gym
12:05p
Open House
12:30p
Windermere artwork
12:34p
ESL (6th-8th periods)
1:30p
ps testing - C Sabistina - library
1:50p
7W Parent Mtg.
2:35p
6E Parent Mtg.
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
SACC
3:10p
Peebles Meeting
3:15p
Spring Play Auditions
3:30p
Emily Diaz Spring Tennis Camp at Jones
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
Rock City Church: Volunteer Birthday Bash
5:00p
LLL Friday Weight Training
6:00p
NWFC Rec Soccer
7:00p
Wickliffe neighborhood Volleyball
8:00p
Water Polo Clinic
1
8:00a
Orchestra Solo/Ensemble
8:00a
Saturday Family Workshop
8:00a
Spring Sports Practice
9:00a
Jones Baseball Practice
9:00a
Jones Softball Practice
10:00a
Softball
12:00p
AP/IB/AIR Testing
12:00p
Kids for Critters Sale (Off Site)
12:00p
UA SwimAmerica Lessons
12:30p
Jones baseball team luncheon
1:00p
Lasley 12u Fastpitch Softball
4:00p
12U Travel Softball Practice