Upper Arlington City Schools
UACS
Last updated:
5/26/2022 9:33 am
Calendar
Sign In
more
District Calendar
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
February
2017
Month
Week
Day
List
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
29
6:00a
Rock City Church
7:00a
Veritas Community Church
7:30a
Worship Service
8:00a
GBBC
9:00a
All Nations Christian Fellowship
1:00p
UAPR Sunday Swim
4:30p
UA Special Olympics Basketball Practice
5:00p
UASC Practice
30
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
8:00a
HR meeting
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:30a
Superintendent
8:59a
Admin Team Mtg
9:52a
SLC (3rd Period)
9:52a
UA Rise (3rd-6th period)
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Parent/Teacher Conference in the Conference Room
12:00p
CO staff meeting
12:31p
ESL (6th-8th periods)
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Bodywell Yoga (K-2nd grade) in Music Room (118)
3:00p
ASD: Classic Magic (K-5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Drama: Rikki Tikki Tavi (1st-5th grade)
3:00p
Chess
3:00p
French (K-2nd)
3:00p
Gotta Sing, Gotta Dance
3:00p
Guitar Club - Rm 111
3:00p
Intramurals - Red Gym
3:00p
Optional Session w/Michelle Salsberry
3:00p
SACC
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
District Staff CPR classes
3:30p
HMS MS Basketball Practice
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
JMS Basketball Practice
3:30p
Junior Strings Rehearsals
3:30p
Middle School Review
4:00p
Junior Strings Seating Auditions
5:30p
EF Travel Meeting
6:00p
State of the Schools
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Mat Cubs Wrestling
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
8:00p
St Andrew Basketball
9:00p
Men's Basketball Open Gym
31
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
6:00a
Morning Running
7:30a
Jones Bible Study
8:00a
District Global Language - German
8:00a
Ohio Association of IB World Schools Annual General Meeting
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:20a
6E Parent Mtg.
8:20a
6W Parent Mtg.
9:00a
Technology Team Meeting
9:00a
Treasurer Dept Meeting
9:52a
SLC (3rd Period)
9:52a
UA Rise (3rd-6th period)
10:30a
OAPSE Custodial Grievance Level 1
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:00a
Kevin Gorman meeting
11:05a
Classical Kids
11:05a
RAP
12:05p
OG Teacher
12:31p
ESL (6th-8th periods)
1:00p
8E Parent Mtg.
1:00p
8E Parent Mtg.
1:45p
7W Parent Mtg.
2:30p
Meeting - Contact Kathy Lawton
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Marathon Club
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Clay Creations! (2nd-5th grade) in Room 108
3:00p
ASD: Hand Sewing - Emoji Pillows (1st-5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Kid Improv - Finding Your Funny Bone (3rd - 5th grade) in the Music Room (118)
3:00p
Dance - Hip-Hop
3:00p
Drama - Rikki-Tikki-Tavi
3:00p
French (3rd-5th)
3:00p
Hastings artwork
3:00p
SACC
3:00p
Staff Meeting/Data Meeting
3:00p
Yoga
3:05p
Science Olympiad
3:15p
Hughes/McKee meeting
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
JMS Basketball Practice
3:30p
Jones Building Planning Team
4:00p
Mentors and More
4:30p
ASD: Yoga & Mindfulness 4 Kids (8 to 12 years old) (Off-site)
4:30p
LLL Daytime Weight Training
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
LLL Creating in Clay
6:30p
OHSAA Boys Lacrosse Rules Interpretation meeting
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
5th Grade Parent Meeting regarding Transition to Middle School
7:00p
Meet with 5th Grade Wickliffe Parents @ Wickliffe
7:00p
Mens 30+ Open Gym Basketball
7:00p
UASC Practice
7:30p
UA Parents Bball
8:00p
Co Rec Power Volleyball Open Gym
1
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:45a
6W Parent Mtg.
8:00a
H.S. Department Chairs (Mox)
8:00a
Preschool testing
8:15a
6th grade team meeting
8:20a
6S Parent Mtg.
8:37a
Math 12 (1st period)
8:37a
UA Rise (1st Period)
9:00a
Superintendent and Associate Superintendent
10:16a
SLC (3rd Period)
10:16a
UA Rise (3rd-6th period)
10:45a
City of UA - Seasonal Employment Applications
11:05a
Classical Kids
11:05a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
RAP
12:00p
Maintenance Meeting
12:00p
Orchestra in Blue Gym
12:05p
OG Teacher
12:43p
ESL (6th-8th periods)
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Ichidan Taiko
2:50p
Picassos
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Breakfast with Young Chefs Academy (1st - 5th grade) in Room 108
3:00p
ASD: Intermediate Chess (1st - 5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Messing Around with Robots - Part 2 (1st - 4th grade) in the Music Room (118)
3:00p
Art of Beading
3:00p
Coding with Sphero
3:00p
District Staff CPR class - Greenview Library (J. D'Herete)
3:00p
Golden Star Choir practice in the Art Room
3:00p
Kathy Jenney - Meeting
3:00p
SACC
3:15p
UAHS Staff Meeting
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
District Staff CPR classes
3:30p
Gaming Club
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
JMS Basketball Practice
3:45p
National Letter Signing Day
3:45p
UAEA Meeting
6:00p
Cub Scouts Bear Den
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
6th Grade Parent Transition Meeting
7:00p
Meet with 5th Grade Windemere Parents @ Windemere
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
7:30p
Jr. Dance Club - 7th Grade
7:30p
UA Junior Dance Club
8:00p
UA Men's Basketball
8:30p
Jr. Dance Club - 8th Grade
2
2:40a
NHS Clarification meeting
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
6:00a
Morning Running
8:00a
Preschool testing
8:00a
TECIP Training for building teams
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:30a
Teaching and Learning Weekly Team Meeting
9:44a
SLC (3rd Period)
9:44a
UA Rise (3rd-6th period)
10:30a
FLEX Town Meeting
10:33a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Art, Books, and Cooks
11:05a
Meeting
11:05a
RAP
12:00p
Book Fair Set Up @ Noon RM 77
12:10p
Miller Park Library Field Trip
12:11p
ESL (6th-8th periods)
2:35p
6E Parent Mtg.
2:38p
NHS Clarification meeting
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Nidan and Matsuri Taiko
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Hip Hop Dance (3rd - 5th grade) in the Music Room (118)
3:00p
ASD: Lego Robotics: Robot BattleBot Building and Programming (1st - 5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Pokemon Fantasy Drawing (2nd - 5th grade) in Room 108
3:00p
Brownie Troop #1002
3:00p
Brownie Troop #2331
3:00p
Intramurals - Red Gym
3:00p
Knitting 101
3:00p
SACC
3:00p
Science Craft
3:00p
Young Chef's Academy
3:15p
PLC Mtgs
3:15p
Service Learning PLC Meeting
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
JMS Basketball Practice
3:30p
Jones Staff Meeting
4:00p
Miami Graduate Class
4:00p
Tri-Village Mentoring Program
4:30p
LLL Daytime Weight Training
5:30p
Book Fair Evening Event - Rm 77
6:00p
Dr. Burton class here @ Wickliffe
6:00p
Spring Coaches Meeting
6:30p
ACT preparation seminar
6:30p
Daisy Scout Troop 1272 in Room 113 and Room 115
6:30p
GS Basketball - Cardinals
6:30p
Old Timers Basketball
6:30p
PTO Executive Board Meeting in the Conference Room
6:30p
Pack 11 Den 7 meeting
6:30p
Town Meeting Set-up
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
Greesnview 5th Grade Transition Mtg. to Hastings - MP
7:00p
Meet with 5th Grade Greensview Parents @ Greensview
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
7:30p
basketball practice
8:00p
St Andrew Basketball
8:00p
UA Optimist Basketball
9:00p
Men Open Basketball
3
Greensview Book Fair Classroom Preview Day - Rm. 77
IPR Due
Jones Advisory Day
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:00a
Tutoring in Library
7:30a
6th Grade Parent Breakfast with Principal
8:00a
Mrs. Scott Open House - meet Miss Ranft and share work with families
8:00a
TECIP Training
8:00a
TECIP Training for building teams
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:10a
T.Yockey-Cafeteria Reservation
8:30a
Student Support Team Meeting
8:45a
6W Parent Mtg.
9:49a
SLC (3rd Period)
9:49a
UA Rise (3rd-6th period)
10:30a
Student Meeting
10:45a
City of UA - Seasonal Employment Applications
10:50a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Kindergarten Lunch Bunch
11:05a
Online Spelling Bee Semi Final Test
11:39a
Track Interest Meeting
12:34p
ESL (6th-8th periods)
1:45p
Bar in Room 108 (Yoga)
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Adventures in Careers: Become a Published Author (4th - 5th grade) in Room 108
3:00p
ASD: High Five Hoops Basketball Academy (K- 3rd grade) in the Red Gym
3:00p
ASD: Puppetry: Marionettes (1st - 5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Science-craft (2nd - 5th grade) in the Art Room
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Destination Imagination
3:00p
INTERVENTION MEETING
3:00p
Magic 101
3:00p
SACC
3:30p
HMS MS Basketball Practice
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
JMS Basketball Practice
3:30p
Ski Club, Session 5
3:30p
Ski Club Week Five
4:30p
Special Olympic Basketball
5:00p
Boys Crew Team - Yoga Class
5:00p
LLL Friday Weight Training
5:30p
Upper Arlington Special Olympics Cheerleader
6:00p
UA Special Olympics
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
UASC Practice
7:00p
Wickliffe neighborhood Volleyball
7:30p
UA Optimist Basketball
8:00p
UA Special Olympics Basketball Practice
9:00p
Young Life
4
8:00a
JMS Basketball Practice
8:00a
Saturday Family Workshop
8:00a
UA Swimming Invitational
8:30a
Optimist Basketball
9:00a
AP Calculus Breakfast Club
9:00a
Girls Crew
9:00a
UA Optimist Basketball
9:00a
UA Optimist Basketball
9:00a
UA Optimist Basketball
3:00p
UA Optimist Basketball
5:00p
UA Optimist Basketball
5:00p
UA Special Olympics Basketball Games
6:00p
Freshman Dinner Dance
5
6:00a
Rock City Church
6:00a
Rock City Church
7:00a
Veritas Tri-Village
7:30a
Worship Service
8:00a
GBBC
9:00a
All Nations Christian Fellowship
1:00p
UAPR Sunday Swim
3:00p
Girls Volleyball Meeting
4:00p
UALA-Coaching Clinic
5:00p
UASC Practice
6:00p
UA Special Olympics Basketball Practice
6
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:00a
Greensview Book Fair - RM 77
8:00a
ACT
8:00a
OELPA Training
8:00a
Superintendent HR/Policy Committee
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:30a
8W Parent Mtg.
8:59a
Admin Team Mtg
9:00a
PTO Executive Meeting/Officer Prospect Meeting
9:30a
Diversity Training: Superintendent and Associate Superintendent
9:52a
SLC (3rd Period)
9:52a
UA Rise (3rd-6th period)
10:45a
City of UA - Seasonal Employment Applications
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
12:30p
Global Classroom
12:31p
ESL (6th-8th periods)
1:00p
KL meeting
1:30p
District Cabinet Meeting
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Bodywell Yoga (K-2nd grade) in Music Room (118)
3:00p
ASD: Classic Magic (K-5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Drama: Rikki Tikki Tavi (1st-5th grade)
3:00p
Chess
3:00p
French (K-2nd)
3:00p
Gotta Sing, Gotta Dance
3:00p
Guitar Club - Rm 111
3:00p
Intramurals - Red Gym
3:00p
SACC
3:10p
Angle Intervention Specialists Department Meeting
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Junior Strings Rehearsals
4:00p
Service Learning - Grad Class Level II
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
Elementary Parent Experience Night
6:30p
Girl Scout Service Unit 901 monthly meeting
6:30p
PTO Meeting in Conference Room
6:30p
UA Mat Cubs Wrestling
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
8:00p
St Andrew Basketball
9:00p
Men's Basketball Open Gym
7
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
6:00a
Morning Running
7:00a
Greensview Book Fair - RM 77
7:30a
Jones Bible Study
8:00a
Hilliard Schools Admin Meeting
8:00a
Progress Report Committee
8:00a
Resident Educator (Year 4) Work-Study Session
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:30a
PTO President planning meeting
8:45a
Jones PTO Meeting
9:00a
CO staff meeting
9:00a
School Store Vendor Meeting
9:00a
Technology Team Meeting
9:45a
Columbus Zoo
9:52a
SLC (3rd Period)
9:52a
UA Rise (3rd-6th period)
10:45a
6th Grade Book Club
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Classical Kids
11:05a
RAP
12:05p
OG Teacher
12:31p
ESL (6th-8th periods)
12:40p
Columbus Zoo
1:00p
8E Parent Mtg.
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Marathon Club
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Clay Creations! (2nd-5th grade) in Room 108
3:00p
ASD: Hand Sewing - Emoji Pillows (1st-5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Kid Improv - Finding Your Funny Bone (3rd - 5th grade) in the Music Room (118)
3:00p
Brownie Troop #2331
3:00p
Dance - Hip-Hop
3:00p
Drama - Rikki-Tikki-Tavi
3:00p
French (3rd-5th)
3:00p
Home Alone
3:00p
SACC
3:00p
Staff Meeting
3:00p
Yoga
3:00p
preschool IEP mtg - Burbank library room 110 - Casher
3:05p
Science Olympiad
3:05p
Whole Staff Meeting
3:10p
Banks Meeting
3:15p
District Staff CPR classes
3:30p
High School Aquatic practices
4:00p
Mentors and More
4:30p
ASD: Yoga & Mindfulness 4 Kids (8 to 12 years old) (Off-site)
4:30p
LLL Daytime Weight Training
5:30p
BECS PTO mtg
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
BECS Staff mtg
6:30p
LLL Creating in Clay
6:30p
Orchestra Hawaii Meeting
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
Boys Lacrosse Mtg. 7th & 8th grade-Meet the Coach/Team Night
7:00p
Mens 30+ Open Gym Basketball
7:00p
S.O.S. Informational Parent Meeting (JMS/HMS Combined Event)
7:00p
Web II meeting for cub scouts pack 11
7:30p
UA Parents Bball
8:00p
Co Rec Power Volleyball Open Gym
8
DyslexiaTraining room 110
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:00a
Greensview Book Fair - RM 77
8:00a
ACT
8:15a
6W Parent Coffee
8:30a
Board President and Vice President Monthly Meeting
8:30a
PTO Meeting
8:37a
Math 12 (1st period)
8:37a
UA Rise (1st Period)
9:30a
Small Group Testing
10:00a
Superintendent Communications Committee
10:16a
SLC (3rd Period)
10:16a
UA Rise (3rd-6th period)
11:05a
Classical Kids
11:05a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
RAP
11:45a
Superintendent Facilities Committee Meeting
12:00p
K-5 Meeting
12:00p
Orchestra in Blue Gym
12:05p
OG Teacher
12:30p
K-5 Principals Meeting with Superintendent/Associate Superintendent
12:43p
ESL (6th-8th periods)
1:00p
Planning Meeting for 17-18 Supply Sale
1:45p
7W Parent Mtg.
2:50p
Brownie Troop Meeting
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Ichidan Taiko
2:50p
Picassos
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Breakfast with Young Chefs Academy (1st - 5th grade) in Room 108
3:00p
ASD: Intermediate Chess (1st - 5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Messing Around with Robots - Part 2 (1st - 4th grade) in the Music Room (118)
3:00p
Art of Beading
3:00p
Coding with Sphero
3:00p
Golden Star Choir practice in the Art Room
3:00p
Hollywood Stars
3:00p
SACC
3:00p
Student Council Meeting
3:30p
Gaming Club
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
JMS Basketball Practice
4:00p
OAPSE and District Leadership Team Monthly Meeting
6:00p
Girl Scout Troop 5959
6:00p
Sporties for Shorties
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Mat Cubs Wrestling
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
5th/6th Grade Parent Transition Meeting
7:00p
5th Grade Parent Transition Meeting
7:00p
Sophomore Student/Parent College Planning Meeting
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
7:30p
Jr. Dance Club - 7th Grade - Final Session
7:30p
UA Junior Dance Club
8:00p
UA Men's Basketball
8:40p
Jr. Dance Club - 8th Grade - Final Session
9
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
6:00a
Morning Running
7:00a
Greensview Book Fair - RM 77
7:15a
Principal Advisory Mtg
7:30a
P-T Conference Scheduling
7:30a
PAWS Student Committee Meeting
7:30a
Spanish Honor Society meeting
8:00a
Preschool testing
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:30a
Associate Superintendent
8:30a
Open House
8:30a
Teaching and Learning Weekly Team Meeting
9:44a
SLC (3rd Period)
9:44a
UA Rise (3rd-6th period)
10:30a
Interviews - Technology Support
10:30a
KL meeting
10:33a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:40a
Team Meetings with Jason/Tammy (4,7,8,9)
11:05a
Art, Books, and Cooks
11:05a
Meeting
11:05a
RAP
12:00p
Paraprofessional Stakeholders Group
12:00p
Paraprofessional Stakeholders Group
12:11p
ESL (6th-8th periods)
1:00p
Interviews
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Nidan and Matsuri Taiko
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Hip Hop Dance (3rd - 5th grade) in the Music Room (118)
3:00p
ASD: Lego Robotics: Robot BattleBot Building and Programming (1st - 5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Pokemon Fantasy Drawing (2nd - 5th grade) in Room 108
3:00p
Empty Bowls
3:00p
Girl Scout Brownies
3:00p
Intramurals - Red Gym
3:00p
Knitting 101
3:00p
PBIS Meeting
3:00p
SACC
3:00p
Science Craft
3:00p
Young Chef's Academy
3:15p
PLC Mtgs
3:30p
High School Aquatic practices
4:00p
Miami Graduate Class
4:00p
Tri-Village Mentoring Program
4:00p
UA Kid quarterly update meeting
4:30p
LLL Daytime Weight Training
6:00p
Pack 96 Lion Den meeting
6:30p
Coplin Fairy Tale Open House (Room 113)
6:30p
GS Basketball - Cardinals
6:30p
Girls LAX Meeting
6:30p
Old Timers Basketball
6:30p
Town Meeting Set-up
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
UA Lacrosse Parents-Planning Mtg. Ted Wolford retirement
7:00p
UASC Practice
7:00p
Winter Sports Recognition Program
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
7:30p
basketball practice
8:00p
St Andrew Basketball
8:00p
UA Optimist Basketball
9:00p
Men Open Basketball
10
Jones Advisory Day
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:00a
Greensview Book Fair - RM 77
7:00a
Technology Auction Set up
7:00a
Tutoring in Library
7:15a
Staff Coffee w/ the Principal
7:30a
Chris Potts - Chief Operating Officer
7:30a
P-T Conference Scheduling
8:00a
Possible 7 E Presentation during ADV
8:00a
Senior Language Arts
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:10a
Cookie Decorating (Mentor Program-6th Grade)
8:30a
Instructional Support & Head iCoach Planning Meeting - Contact: Garilee Ogden
8:30a
Student Support Team Meeting
8:30a
Town Meeting - Williams
8:45a
6W Parent Mtg.
9:30a
7 Parent Mtg.
9:49a
SLC (3rd Period)
9:49a
UA Rise (3rd-6th period)
10:30a
Hastings Counselors
10:30a
Student Meeting
10:50a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:00a
Meeting
11:00a
School Test Coordinators
11:05a
Kindergarten Lunch Bunch
11:30a
Pizza Lunch with Principals
12:00p
Gifted Services (Visual & Performing Arts)
12:00p
RTI Team Meeting
12:34p
ESL (6th-8th periods)
1:30p
Meeting
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Adventures in Careers: Become a Published Author (4th - 5th grade) in Room 108
3:00p
ASD: High Five Hoops Basketball Academy (K- 3rd grade) in the Red Gym
3:00p
ASD: Puppetry: Marionettes (1st - 5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Science-craft (2nd - 5th grade) in the Art Room
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Girl Scout Troop 2719 Meeting
3:00p
Magic 101
3:00p
SACC
3:00p
SAS Group (Schmidt) in Conference Room
3:05p
Girls Crew - Yoga
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Ski Club, Session 6
3:30p
Ski Club Week Six
4:30p
Cheerleading Senior Night Team Meal
4:30p
Special Olympic Basketball
5:00p
Boys Basketball Senior Night Celebration
5:00p
LLL Friday Weight Training
5:30p
Upper Arlington Special Olympics Cheerleader
6:00p
UA Special Olympics
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
UASC Practice
7:00p
Wickliffe neighborhood Volleyball
7:30p
UA Optimist Basketball
8:00p
UA Special Olympics Basketball Practice
9:00p
Young Life
11
7:00a
Central District Sectional Swimming Championships
8:00a
ACT Test
8:00a
Saturday Family Workshop
8:00a
Spring Sports Practice
9:00a
UA Optimist Basketball
9:00a
UA Optimist Basketball
9:00a
UA Optimist Basketball
9:45a
UA Swim Club Pancake Breakfast
3:00p
UA Optimist Basketball
5:00p
UA Optimist Basketball
5:00p
UA Special Olympics Basketball Games
12
6:00a
Rock City Church
7:00a
Veritas Tri-Village
7:30a
Worship Service
9:00a
All Nations Christian Fellowship
1:00p
Rock City Church
1:00p
UAPR Sunday Swim
4:00p
UALA-Coaching Clinic
5:00p
UASC Practice
6:00p
UA Special Olympics Basketball Practice
13
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:30a
Chris Potts - Chief Operating Officer
7:30a
P-T Conference Scheduling
8:00a
Technology Assets Auction
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:59a
Admin Team Mtg
9:00a
Greenwald Meeting
9:00a
School Store Vendor Meeting
9:30a
Aspengren Meeting
9:52a
SLC (3rd Period)
9:52a
UA Rise (3rd-6th period)
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Event
12:31p
ESL (6th-8th periods)
1:00p
UAEF and Emiie Greenwald
1:40p
Town Hall
2:00p
Financial Advisory Board - Master Planning (actual meeting 7-9pm)
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Bodywell Yoga (K-2nd grade) in Music Room (118)
3:00p
ASD: Classic Magic (K-5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Drama: Rikki Tikki Tavi (1st-5th grade)
3:00p
Chess
3:00p
French (K-2nd)
3:00p
Gotta Sing, Gotta Dance
3:00p
Guitar Club - Rm 111
3:00p
Intramurals - Red Gym
3:00p
Monthly Daisy Girl Scout Meeting
3:00p
SACC
3:00p
iCoach Meeting in Conference Room
3:00p
preschool transition
3:10p
Angle Intervention Specialists Department Meeting
3:15p
Departmental Mtgs
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Junior Strings Rehearsals
3:30p
TECIP
5:30p
Daisy Girl Scouts
5:30p
IB Town Hall/Pot luck
6:00p
Girl Scout Troop 1444
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
Cub Scout Pack 17 Bear Den Meeting
6:30p
Elementary Parent Experience Night
6:30p
Track/Cross Country Parent Meeting
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
London, Paris, The Alps - Parent Meeting
7:00p
Master Planning - FAB Meeting
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
7:30p
Scotland Exchange 2016-17 Meeting
8:00p
St Andrew Basketball
9:00p
Men's Basketball Open Gym
14
NAEP-Grade 8-Jones
Save fro NAEP Testing
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
6:00a
Morning Running
7:30a
Jones Bible Study
7:30a
P-T Conference Scheduling
8:00a
ACT Test
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:30a
Board Finance Committee
8:30a
National Honor Society - Reading Meeting
8:30a
Valentine Parties
9:52a
SLC (3rd Period)
9:52a
UA Rise (3rd-6th period)
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Classical Kids
11:05a
Melissa Diaper Shower in Staff Lounge
11:05a
RAP
11:25a
8th Grade Book Club
12:05p
OG Teacher
12:30p
UAHS Principal: Andrew Theado
12:31p
ESL (6th-8th periods)
2:00p
Valentine’s Day Parties
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Marathon Club
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Clay Creations! (2nd-5th grade) in Room 108
3:00p
ASD: Hand Sewing - Emoji Pillows (1st-5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Kid Improv - Finding Your Funny Bone (3rd - 5th grade) in the Music Room (118)
3:00p
Dance - Hip-Hop
3:00p
Drama - Rikki-Tikki-Tavi
3:00p
French (3rd-5th)
3:00p
SACC
3:00p
Yoga
3:05p
Science Olympiad
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Packing for the Streets
4:00p
Mentors and More
4:30p
ASD: Yoga & Mindfulness 4 Kids (8 to 12 years old) (Off-site)
4:30p
LLL Daytime Weight Training
6:00p
Board of Education Meeting
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
Cub Scout Pack 17 Tiger Den Meeting
6:30p
LLL Creating in Clay
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
Mens 30+ Open Gym Basketball
7:00p
UAOPA Meeting
7:00p
UASC Practice
7:30p
UA Parents Bball
8:00p
Co Rec Power Volleyball Open Gym
15
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:30a
P-T Conference Scheduling
7:45a
Biography Open House
8:00a
ACT Test
8:00a
preschool IEP mtg - Burbank library room 110 - Casher
8:30a
High School Cultural Council
8:37a
Math 12 (1st period)
8:37a
UA Rise (1st Period)
9:00a
Technology Team Meeting
9:30a
6E Parent Mtg.
9:30a
Ohio History Connection Field Trip
10:00a
Aspengren Meeting
10:16a
SLC (3rd Period)
10:16a
UA Rise (3rd-6th period)
11:05a
Classical Kids
11:05a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
RAP
12:00p
Literacy working lunch
12:00p
Orchestra in Blue Gym
12:05p
OG Teacher
12:30p
Maintenance/Custodial Meeting
12:43p
ESL (6th-8th periods)
1:00p
8E Parent Mtg.
2:00p
Principals (6-12) with Superintendent and Associate Superintendent
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Ichidan Taiko
2:50p
Picassos
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Breakfast with Young Chefs Academy (1st - 5th grade) in Room 108
3:00p
ASD: Intermediate Chess (1st - 5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Messing Around with Robots - Part 2 (1st - 4th grade) in the Music Room (118)
3:00p
Art of Beading
3:00p
Coding with Sphero
3:00p
Golden Star Choir practice in the Art Room
3:00p
OG - G Fisher
3:00p
SACC
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
Gaming Club
3:30p
High School Aquatic practices
4:00p
Coaches Pupil Activity Permit Class and CPR Training
4:00p
UAEA Communications Meeting
6:00p
Community School Eat Together
6:00p
Cub Scouts Bear Den Meeting
6:00p
Sporties for Shorties
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
Elementary Parent Experience Night
6:30p
Kindergarten Information Night
6:30p
Oratorical Contest
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
Winter Sports Recognition
7:00p
Crew Board Meeting
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
7:30p
UA Junior Dance Club
8:00p
UA Men's Basketball
9:30p
ACE Hockey Scrimmage
16
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
6:00a
Morning Running
8:00a
ACT Test
8:00a
HS Counselors
8:00a
Preschool testing
8:00a
UAEF
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:30a
Teaching and Learning Weekly Team Meeting
9:00a
PTO President's Council
9:05a
7E Parent Mtg.
9:44a
SLC (3rd Period)
9:44a
UA Rise (3rd-6th period)
10:30a
Instructional Leaders - Snap and Read
10:33a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Art, Books, and Cooks
11:05a
Meeting
11:05a
RAP
12:05p
OG Teacher
12:05p
Town Meeting (Sorin) practice in blue gym
12:11p
ESL (6th-8th periods)
2:00p
Observation Conferences
2:40p
Peer Tutoring Working Meeting
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Nidan and Matsuri Taiko
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Hip Hop Dance (3rd - 5th grade) in the Music Room (118)
3:00p
ASD: Lego Robotics: Robot BattleBot Building and Programming (1st - 5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Pokemon Fantasy Drawing (2nd - 5th grade) in Room 108
3:00p
Greensview Hoops for Heart - GYM
3:00p
Intramurals - Red Gym
3:00p
Knitting 101
3:00p
SACC
3:00p
Science Craft
3:00p
Staff Meeting - Trauma Training w/UA Fire Department
3:00p
Young Chef's Academy
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Department Leader Meeting
4:00p
Miami Graduate Class
4:00p
Parent/Teacher Conferences
4:00p
Tri-Village Mentoring Program
4:30p
LLL Daytime Weight Training
5:00p
UAHS Parent Teacher Conferences
6:30p
Daisy Scout Troop 1272 in Room 113 and Room 115
6:30p
Old Timers Basketball
6:30p
Pack 11 Den 7 meeting
6:30p
Special Screening of Screenagers - Growing Up in the Digital Age
6:30p
Town Meeting Set-up
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
Greensview PTO Meeting - Staff Lounge Rm 22
7:00p
LAX Parent/Player Meeting- See B. Diehl
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
7:30p
basketball practice
8:00p
St Andrew Basketball
8:00p
UA Optimist Basketball
9:00p
Men Open Basketball
17
Jones Advisory Day
carpet cleaning
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:00a
Tutoring in Library
7:15a
Parent Coffee with the Principal
8:00a
7West (Period 1-5)
8:00a
ACT Test
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:30a
Opera Goes to School
8:30a
Student Support Team Meeting
8:45a
OSU Math in Room 108
9:49a
SLC (3rd Period)
9:49a
UA Rise (3rd-6th period)
10:00a
Board Pres and Vice Pres with Supt & Treas
10:30a
Student Meeting
10:50a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Kindergarten Lunch Bunch
11:42a
Student Lunch with the Principal - 5th Per
12:34p
ESL (6th-8th periods)
1:00p
Fees
1:05p
8E Parent Mtg.
2:30p
Testing Coordinator Mtg. -See T.Yockey
2:35p
6 East 504
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Adventures in Careers: Become a Published Author (4th - 5th grade) in Room 108
3:00p
ASD: High Five Hoops Basketball Academy (K- 3rd grade) in the Red Gym
3:00p
ASD: Puppetry: Marionettes (1st - 5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Science-craft (2nd - 5th grade) in the Art Room
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Girl Scouts
3:00p
Magic 101
3:00p
SACC
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Ski Club - Make Up
3:45p
Dupler Environmental - Yearly AHERA Inspection
4:00p
Honors Science Fair
4:30p
Special Olympic Basketball
5:00p
Boys Crew Team - Yoga Class
5:00p
LLL Friday Weight Training
5:30p
Upper Arlington Special Olympics Cheerleader
6:00p
UA Special Olympics
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
UASC Practice
7:00p
Wickliffe neighborhood Volleyball
7:30p
UA Optimist Basketball
8:00p
UA Special Olympics Basketball Practice
9:00p
Young Life
18
8:00a
Regional Swim Meet
8:00a
Saturday Family Workshop
8:00a
Spring Sports Practice
9:00a
UA Optimist Basketball
9:00a
UA Optimist Basketball
9:00a
UA Optimist Basketball
3:00p
UA Optimist Basketball
4:30p
Wizard of Oz - Cast & Crew Meal
5:00p
Regional Swim Meet
5:00p
Regional Swim Meet
5:00p
UA Optimist Basketball
19
6:00a
Rock City Church
6:00a
Rock City Church
7:00a
Veritas Tri-Village
7:30a
Worship Service
9:00a
All Nations Christian Fellowship
12:00p
Wizard of Oz musical photocopying day
3:00p
UALA-Coaching Clinic (UA-Youth lacrosse)
4:30p
UA Special Olympics Basketball Practice
5:00p
Regional Swim Meet
5:00p
Regional Swim Meet
20
President's Day (No School Students and Staff)
No School - President's Day
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
8:00a
Crew Practice
8:00a
Regional Swim Meet
3:00p
Guitar Club - Rm 111
3:00p
SACC
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Junior Strings Rehearsals
3:30p
Spring Sports Practice
5:00p
Regional Swim Meet
5:00p
Regional Swim Meet
5:00p
Regional Swim Meet
9:00p
Men Open Basketball
21
Ohio Math League
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
6:00a
Morning Running
7:30a
Jones Bible Study
7:45a
KL meeting
8:00a
ACT Test
8:00a
CAS Anticipated Information Meeting
8:00a
Middle School iCoach Meeting
8:00a
Student Services Dept. - Inservice for UAHS Staff
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:20a
6S Parent Mtg.
8:30a
Author Visit - Yona Zeldis
9:00a
OSU - ROTC College Visit
9:00a
Technology Team Meeting
9:05a
7E Parent Mtg.
9:52a
SLC (3rd Period)
9:52a
UA Rise (3rd-6th period)
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
RAP
12:05p
OG Teacher
12:15p
7th Grade Book Club
12:30p
Aspengren Meeting
12:31p
ESL (6th-8th periods)
1:00p
School Store Vendor Meeting
1:30p
ACT District Meeting
1:30p
District Cabinet Meeting
2:35p
6E Parent Mtg.
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Marathon Club
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Clay Creations! (2nd-5th grade) in Room 108
3:00p
ASD: Hand Sewing - Emoji Pillows (1st-5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Kid Improv - Finding Your Funny Bone (3rd - 5th grade) in the Music Room (118)
3:00p
Dance - Hip-Hop
3:00p
Drama - Rikki-Tikki-Tavi
3:00p
French (3rd-5th)
3:00p
SACC
3:00p
Yoga
3:15p
UAEA/Admin Team Mtg
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
DC Chaperone Meeting
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Service Learning Committee Meeting
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
Mentors and More
4:15p
Staff Wellness Coaching Class - Nancy Rapport
4:30p
ASD: Yoga & Mindfulness 4 Kids (8 to 12 years old) (Off-site)
4:30p
Boys Volleyball Meeting
4:30p
LLL Daytime Weight Training
4:30p
Wizard of Oz - Cast & Crew Meal
5:00p
SACC Supervisor/Assistant Meeting
5:30p
IB Town Hall - Potluck
6:00p
Junior League of Columbus General Membership Meeting
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
LLL Creating in Clay
6:30p
TSA General Meeting
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:45p
Kindergarten Parent Information Night - Blue Gym/Lobby/Red Gym
7:00p
Band Booster Meeting
7:00p
Mens 30+ Open Gym Basketball
7:00p
UASC Practice
7:00p
Web II meeting for cub scouts pack 11
7:30p
UA Parents Bball
8:30p
Co Rec Power Volleyball Open Gym
22
Author Visit
IS meeting in Library room 110
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
8:00a
ACT Test
8:00a
McCubbin Meeting
8:00a
Superintendent, Associate Superintendent and Chief Technology Officer
8:30a
District Counselors
8:30a
Technology Meeting
8:37a
Math 12 (1st period)
8:37a
UA Rise (1st Period)
9:00a
Highbanks Metro Park Field Trip
9:00a
Strategic Plan update: Building Principals
9:55a
Jones 8E/ETR
9:55a
Jones 8E/ETR
10:16a
SLC (3rd Period)
10:16a
UA Rise (3rd-6th period)
11:05a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
RAP
11:30a
Counselors
12:05p
OG Teacher
12:43p
ESL (6th-8th periods)
1:00p
K-12 Principals Meeting
1:00p
McCubbin Meeting
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Ichidan Taiko
2:50p
Picassos
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Breakfast with Young Chefs Academy (1st - 5th grade) in Room 108
3:00p
ASD: Intermediate Chess (1st - 5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Messing Around with Robots - Part 2 (1st - 4th grade) in the Music Room (118)
3:00p
Art of Beading
3:00p
Banks Meeting
3:00p
Biedenbach Meeting
3:00p
Coding with Sphero
3:00p
Gifted Interventions/Resources Optional Staff Meeting
3:00p
Golden Star Choir practice in the Art Room
3:00p
SACC
3:00p
Student Council Meeting
3:00p
Upper Arlington Civic Association UA Stage
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
Gaming Club
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
4:30p
Van Driver Certification Meeting
5:00p
UASC Time Trial Meet
6:00p
Sporties for Shorties
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
Greensview Kindergarten Information Night - MP
6:30p
Greensview Kindergarten Information Night - MP
6:30p
Kindergarten Information Night
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
JMS Counselor Parent Presentation
7:00p
Quebec Parent Meeting
7:00p
Senior Celebration Meeting
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
8:30p
UA Men's Basketball
23
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
6:00a
Morning Running
7:15a
Principal Advisory Mtg
8:00a
ACT Test
8:00a
Preschool testing
8:00a
Small Group Testing
8:00a
UAEF
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:05a
University of British Columbia College Visit
8:30a
Teaching and Learning Weekly Team Meeting
9:05a
7W Parent Mtg.
9:30a
College Mythbusters
9:44a
SLC (3rd Period)
9:44a
UA Rise (3rd-6th period)
9:50a
8W Parent Mtg.
10:33a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Arts, Books, and Cooks
11:05a
Meeting
11:05a
RAP
12:00p
Jenney, Kathy - Associate Superintendent
12:00p
Orchestra in Blue Gym
12:11p
ESL (6th-8th periods)
12:30p
Bar in Staff Lounge (Local Matters Field Trip to Wickliffe)
12:30p
R Factor Training
1:00p
Counselor Meeting
1:45p
7W Parent Mtg.
2:30p
UA Bear Tutors
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Nidan and Matsuri Taiko
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Hip Hop Dance (3rd - 5th grade) in the Music Room (118)
3:00p
ASD: Lego Robotics: Robot BattleBot Building and Programming (1st - 5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Pokemon Fantasy Drawing (2nd - 5th grade) in Room 108
3:00p
FAC Meeting
3:00p
GS Meeting 1126
3:00p
Intramurals - Red Gym
3:00p
Knitting 101
3:00p
SACC
3:00p
Science Craft
3:00p
TECIP Follow up Meeting
3:00p
Young Chef's Academy
3:15p
PLC Mtgs
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
Jones Parent-Teacher Conferences
4:00p
Miami Graduate Class
4:00p
Tri-Village Mentoring Program
4:30p
Boys Volleyball
4:30p
LLL Daytime Weight Training
5:30p
Room 153 Cooking Class
6:00p
Lion Cub Den Meeting
6:30p
GS Basketball - Cardinals
6:30p
Old Timers Basketball
6:30p
Town Meeting Set-up
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
Dr. Smalldon Presentation
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
7:30p
Musical Performance
8:00p
UA Optimist Basketball
9:00p
Men Open Basketball
24
Jones Advisory Day
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:00a
Tutoring in Library
8:00a
ACT Test
8:00a
DC Advisory Bus Meeting
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:10a
DC Bus Meeting-Black Bus
8:30a
Chautauqua
8:30a
Student Support Team Meeting
9:00a
Food Allergy Group Meeting
9:30a
7E Parent Mtg.
9:30a
Guest Speaker
9:30a
Ohio Association Meeting
9:30a
Treasurer's Dept Meeting
9:49a
SLC (3rd Period)
9:49a
UA Rise (3rd-6th period)
10:10a
1st grade Presentation in Room 108 - Dr. Wade
10:30a
Student Meeting
10:45a
Lawton Meeting
10:50a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Kindergarten Lunch Bunch
12:00p
R&D Steering Committee
12:34p
ESL (6th-8th periods)
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Adventures in Careers: Become a Published Author (4th - 5th grade) in Room 108
3:00p
ASD: High Five Hoops Basketball Academy (K- 3rd grade) in the Red Gym
3:00p
ASD: Puppetry: Marionettes (1st - 5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Science-craft (2nd - 5th grade) in the Art Room
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Magic 101
3:00p
SACC
3:05p
Girls Crew - Yoga
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Ski Club - Make Up
3:30p
Spring Sports Practice
4:30p
Special Olympic Basketball
5:00p
LLL Friday Weight Training
5:30p
Upper Arlington Special Olympics Cheerleader
6:00p
Greensview PTO Event - reserved for Mane Event (Childcare in MP) Mane Event is at OSU Golf Club (6:30-10pm)
6:00p
Indian Princesses - Pinewood Derby
6:00p
No So Silent Auction
6:00p
UA Special Olympics
6:30p
PTO - Cake Bingo in Both Gyms and Room 108
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
UASC Practice
7:30p
Musical Performance
7:30p
UA Optimist Basketball
8:00p
Tentative Practice- Special Olympics
8:00p
UA Special Olympics Basketball Practice
9:00p
Young Life
25
8:00a
ACT Test Prep
8:00a
Spring Sports Practice
8:00a
Van Driver Certification Meeting
8:30a
Indian Princesses - Pinewood Derby
9:00a
Jones Baseball Practice
9:00a
Jones Softball Practice
9:00a
UA Optimist Basketball
9:00a
UA Optimist Basketball
9:00a
UA Optimist Basketball
12:00p
Kickball Games
12:00p
Wall Ball Evaluations
12:30p
Regional Science Fair
2:30p
Musical Performance
2:30p
Winter Musical
3:00p
UA Optimist Basketball
4:30p
Wizard of Oz - Cast & Crew Meal
7:30p
Musical Performance
26
6:00a
Rock City Church
7:00a
Veritas Tri-Village
7:30a
Worship Service
9:00a
All Nations Christian Fellowship
1:00p
UAPR Sunday Swim
2:30p
GLAX Player Meetings
2:30p
Musical Performance
2:30p
Winter Musical
3:00p
The Wizard of Oz Cast Party
3:10p
Junior Achievement Club
4:00p
UALA-Youth Boys Coaching Clinic
4:00p
UA Special Olympics Basketball Practice
5:00p
Regional Swim Meet
27
RTI Meetings
Strike Musical Set
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
8:00a
Gorman/Biedenbach Meeting
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UAHS Testing - OGT
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:30a
Superintendent Teaching and Learning Committee
8:59a
Admin Team Mtg
9:52a
SLC (3rd Period)
9:52a
UA Rise (3rd-6th period)
10:00a
Kathy Jenney - Meeting
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:30a
8W Parent Mtg.
12:31p
ESL (6th-8th periods)
1:15p
Measurement Olympics (Kernen) in Blue Gym
2:00p
Master Planning Fundraising Meeting
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Bodywell Yoga (K-2nd grade) in Music Room (118)
3:00p
ASD: Drama: Rikki Tikki Tavi (1st-5th grade)
3:00p
Chess
3:00p
French (K-2nd)
3:00p
Gotta Sing, Gotta Dance
3:00p
Guitar Club - Rm 111
3:00p
Intramurals - Red Gym
3:00p
K-5 Math Leadership Team
3:00p
SACC
3:10p
Junior Achievement Club
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Junior Strings Rehearsals
3:30p
Spring Sports Practice
4:30p
Service Learning - Growing Together Mid-year Celebration
5:00p
Financial Advisory Board - Master Planning (actual meeting 7-9pm)
5:00p
Regional Swim Meet
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
Master Planning - FAB Meeting
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
9:00p
Men Open Basketball
28
RTI Meetings
Strike Musical Set
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:00a
mCORE Screening
7:30a
Jones Bible Study
8:00a
HS Scheduling Committee
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UAHS Testing - OGT
8:05a
UA Rise (1st Period)
9:00a
Technology Team Meeting
9:30a
AP Spanish Service Learning Project
9:52a
SLC (3rd Period)
9:52a
UA Rise (3rd-6th period)
10:00a
Budget Meetings
10:45a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
12:05p
OG Teacher
12:31p
ESL (6th-8th periods)
1:00p
8E Parent Mtg.
1:15p
Measurement Olympics (Kernen) in Blue Gym
2:30p
Snack set-up for Staff Meeting outside Art room
2:35p
6W Parent Mtg.
2:50p
GREENSVIEW SACC - Gym
2:50p
Marathon Club
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Clay Creations! (2nd-5th grade) in Room 108
3:00p
ASD: Hand Sewing - Emoji Pillows (1st-5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Kid Improv - Finding Your Funny Bone (3rd - 5th grade) in the Music Room (118)
3:00p
Drama - Rikki-Tikki-Tavi Final Performance
3:00p
French (3rd-5th)
3:00p
SACC
3:00p
Staff Meeting/Data Meeting
3:00p
Tech Tuesday in Art Room
3:00p
Yoga
3:05p
Matt Biedenbach Parent Meeting
3:05p
Science Olympiad
3:15p
Spring Play Auditions
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Building Planning Team
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Packing for the Streets
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
Mentors and More
4:15p
Staff Wellness Coaching Class - Nancy Rapport
4:30p
ASD: Yoga & Mindfulness 4 Kids (8 to 12 years old) (Off-site)
4:30p
LLL Daytime Weight Training
5:00p
Greensview 2nd Grade Famous Americans Performance - MP
6:00p
The Stand Project: Street Smart
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
LLL Creating in Clay
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
Gifted Parent Meeting
7:00p
Mens 30+ Open Gym Basketball
7:00p
UASC Practice
7:30p
UA Parents Bball
8:30p
Co Rec Power Volleyball Open Gym
1
Early Dismissal (1:00 - Elementary; 1:30 - Secondary)
6th Grade: Mid-Ohio Foodbank
RTI Meeting
Space Museum
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
8:00a
FCS Teachers
8:00a
High School Service Learning
8:00a
Registration
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:50a
All 6th grade field trip to Mid-Ohio Foodbank
9:20a
8W Parent Mtg.
9:24a
SLC (3rd Period)
9:24a
UA Rise (3rd-6th period)
10:03a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
10:30a
8th Grade Honor Flight Walk-During Flex
11:05a
7th Grade Flex Meeting
11:37a
ESL (6th-8th periods)
11:45a
Superintendent Facilities Committee Meeting
12:05p
OG Teacher
12:30p
Open House
1:00p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
1:15p
Early Dismissal Meeting
1:30p
Deaf Program meeting
1:30p
Gifted Intervention Specialists
1:30p
Paraprofessional Meeting
1:30p
Paraprofessional Meeting
1:45p
Early Dismissal Meeting
2:00p
ACT Test Prep
2:00p
Nurses
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
CS Culture Scene Prep
3:00p
SACC
3:05p
Talent Show Rehearsal
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
5:00p
Culture Scene
6:00p
Sporties for Shorties
6:30p
Old Timers Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:45p
Softball Parent Meeting
7:00p
Freshman College Planning Meeting
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
8:00p
UA Optimist Basketball
8:30p
UA Men's Basketball
2
Space Museum
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:45a
Open House
8:00a
HS Scheduling Committee
8:00a
IB IOC's
8:00a
Preschool testing
8:00a
Registration
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UAHS Testing - OGT
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:15a
Town Meeting Practice (Kernen) in Blue Gym
8:20a
6E Parent Mtg.
8:30a
Teaching and Learning Weekly Team Meeting
8:30a
The Works Field Trip
8:30a
Treasurer Finance Committee
9:05a
Nancy Prescott Testing
9:44a
SLC (3rd Period)
9:44a
UA Rise (3rd-6th period)
10:00a
Budget Meetings
10:30a
Gifted Meeting
10:33a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:05a
Meeting
12:00p
Orchestra in Blue Gym
12:10p
Nancy Prescott Testing
12:11p
ESL (6th-8th periods)
1:00p
PI Meeting
1:45p
Nancy Prescott Testing
2:00p
Biedenbach Meeting
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
Nidan and Matsuri Taiko
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Hip Hop Dance (3rd - 5th grade) in the Music Room (118)
3:00p
ASD: Lego Robotics: Robot BattleBot Building and Programming (1st - 5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Pokemon Fantasy Drawing (2nd - 5th grade) in Room 108
3:00p
Brownie Troop #1002
3:00p
Brownie Troop #2331
3:00p
Intramurals - Red Gym
3:00p
Knitting 101
3:00p
SACC
3:00p
Science Craft
3:00p
Young Chef's Academy
3:05p
Talent Show Rehearsal
3:15p
PLC Mtgs
3:15p
Service Learning PLC Meeting
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
Miami Graduate Class
4:00p
Tri-Village Mentoring Program
4:30p
LLL Daytime Weight Training
5:00p
Community School Culture Scene
6:00p
Baseball Team Meeting
6:00p
Lion Cub Den Meeting
6:00p
UA Optimist Basketball
6:30p
Daisy Scout Troop 1272 in Room 113 and Room 115
6:30p
GS Basketball - Cardinals
6:30p
Pack 11 Den 7 meeting
6:30p
Spring Sports Meet the Team
6:30p
Town Meeting Set-up
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
UASC Practice
7:15p
Co-Rec Volleyball Open Gym
7:30p
basketball practice
8:00p
Baseball Meet the Team
8:00p
Boy's Tennis Meet The Team
8:00p
Boy's Volleyball Meet the Team
8:00p
Boys Lacrosse Meet The Team
8:00p
Crew Meet The Team
8:00p
GLAX Meet the Team
8:00p
Softball Meet The Team
8:00p
Track Meet The Team
9:00p
Men Open Basketball
3
Jones Advisory Day
Space Museum
5:30a
High School Aquatic practices
5:30a
RISE Fitness Community HIIT IT Exercise Program
7:00a
Tutoring in Library
7:30a
7th Grade Parent Breakfast with Principal
8:00a
Preschool Transition Meetings
8:00a
Registration
8:05a
Math 12 (1st period)
8:05a
UAHS Testing - OGT
8:05a
UA Rise (1st Period)
8:15a
6th Grade 5K-Quarter 3
8:30a
Student Support Team Meeting
8:30a
Town Meeting (Kernen)
9:49a
SLC (3rd Period)
9:49a
UA Rise (3rd-6th period)
10:00a
Teacher Mtg
10:30a
Student Meeting
10:30a
Treasurer's Dept
10:50a
Closed Lunch (4th & 5th periods)
11:00a
RR Lunch in Conference Room
11:05a
Kindergarten Lunch Bunch
12:34p
ESL (6th-8th periods)
1:10p
8E Parent Mtg.
2:50p
GREENSVIEW SACC - MP & Gym
2:50p
SACC in Blue Gym
3:00p
ASD: Adventures in Careers: Become a Published Author (4th - 5th grade) in Room 108
3:00p
ASD: High Five Hoops Basketball Academy (K- 3rd grade) in the Red Gym
3:00p
ASD: Puppetry: Marionettes (1st - 5th grade) in the Library
3:00p
ASD: Science-craft (2nd - 5th grade) in the Art Room
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Destination Imagination
3:00p
Girl Scout Troop 2719 Meeting
3:00p
Girl Scouts
3:00p
SACC
3:30p
High School Aquatic practices
3:30p
Jones Middle School Baseball Games/Practice
3:30p
Jones Spring Sports Practice
3:30p
Spring Sports Practice
4:00p
Synergy Leadership Conference
4:30p
Special Olympic Basketball
5:00p
LLL Friday Weight Training
5:30p
GLAX Meeting (cuts)
5:30p
Upper Arlington Special Olympics Cheerleader
6:00p
Barrington Book Family Night
6:30p
2/3 Math Camp-In (both gyms and hallway)
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
6:30p
UA Optimist Basketball
7:00p
UASC Practice
7:00p
Wickliffe neighborhood Volleyball
7:30p
Talent Show
8:00p
Tentative Practice- Special Olympics
8:00p
UA Special Olympics Basketball Practice
9:00p
Young Life
4
7:00a
Synergy Leadership Conference
8:00a
Columbus Karate Classic Championships
9:00a
AP Calculus Breakfast Club
9:00a
Jones Baseball Practice
9:00a
Jones Softball Practice
9:00a
UA Optimist Basketball
9:00a
UA Optimist Basketball
9:00a
UA Optimist Basketball
3:00p
UA Optimist Basketball
6:00p
Freshman Dinner Dance
7:30p
Winter Musical