Upper Arlington City Schools
UACS
Last updated:
5/26/2022 9:33 am
Calendar
Sign In
More
District Calendar
close
Today
Apr
7-13
th
2019
Month
Week
Day
List
Month
Day
List
Week
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
7
7:00a
Veritas Tri-Village
7:30a
Worship Service
8:00a
Lifeguard Training
9:00a
McGlade Workouts
9:00a
Upper Arlington Lacrosse Association-Youth Games
1:00p
UA P&R Sunday Swim
2:00p
UAHS groundbreaking (if raining)
3:00p
UA SwimAmerica Lessons
3:30p
Varsity Cheer Tryout Practice
4:00p
UAPR Youth & Family Open Gym
6:00p
Boys Basketball Banquet
8
5:30a
High School Aquatic Practices
7:00a
UA Rise (0-1st periods)
7:30a
End-of-Course exams
8:00a
End-of-Course testing
8:00a
Jones Transition Meetings
8:00a
Senior AP Lit Oral Commentaries
8:30a
Andy Geistfeld
9:00a
Field trip - Ohio Caverns
9:30a
School Store Vendor Meeting
10:30a
Facilities Meetings
10:45a
UA Rise (4th-6th periods)
11:15a
Field Trip ~ Heart to Heart Food Pantry
11:30a
Parent Meeting - Brooks
12:30p
Health Committee Meeting
1:00p
Treasurer's Meeting
2:50p
Chess
2:50p
Cultured Kids: Learn Spanish!
2:50p
Dance Hip Hop
2:50p
Drama
2:50p
First Lego League
2:50p
Girl Scout Troop 6504
2:50p
SAC
3:00p
First Lego League
3:00p
Girl Scout Troop 1444 Monthly Meeting
3:00p
Kilpatrick class - Michelle Banks Coordinator
3:00p
PTO ASA Spring RISE RUNNING CLUB - Soccer Field
3:00p
Service Learning Meeting
3:00p
TSA Classroom Antics - Rm 111
3:00p
Tremont Service Club
3:05p
Model Railroading Club
3:15p
TECIP - Chris Collaros Remembrance
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
Hastings Athletics
3:30p
High School Aquatic Practice
3:30p
JMS Athletics
3:30p
Junior Strings
3:30p
Junior Strings
4:00p
Girls on the Run
5:30p
Girl Scouts
5:55p
Girl Scout Brownies 6205
6:00p
OSP Basketball
6:00p
OSP Basketball
6:15p
Elementary Boys Basketball
6:30p
RYZE 6th Grade Girls Practice
6:30p
Ryze 4th grade girls
7:00p
Optimist Basketball
7:15p
UA Parks & Rec Co-Rec V-Ball
7:30p
Cheer Try Out Clinic #1
8:30p
McGlade Workouts
8:30p
Ohio State Women's Water Polo practice
9
AIR Mathematics (Gr. 6,7,8)
5:30a
High School Aquatic Practices
5:30a
System of Strength
7:00a
UA Rise (0-1st periods)
7:30a
EOC Testing
7:30a
End-of-Course exams
7:40a
Game of Thrones Club
8:00a
End-of-Course testing
8:00a
PreK-12 Professional Development (Pomeroy)
8:00a
Senior AP Lit Oral Commentaries
8:20a
State Testing Orchestra Room
8:30a
ESC - PT
9:00a
Field trip - Ohio Caverns
9:00a
Vazquez/Nyeste meeting
10:00a
UAEF
10:30a
ES groundbreaking discussion
10:30a
Turner
10:45a
Navy
10:45a
UA Rise (4th-6th periods)
12:00p
Testing - Jen Slater
12:00p
Testing - Jen Slater
12:00p
Vocal Music Booster Meeting
12:30p
Cabinet Meeting (all district)
12:31p
Mox/Hughes meeting
1:50p
DARE
2:45p
Student Meeting
2:50p
Art of beading
2:50p
Drama
2:50p
RYZE Fitness
2:50p
SAC
2:50p
Yoga
3:00p
Chess - Advanced
3:00p
PTO ASA Spring Eager Engineers - Rm 71 (Art Room)
3:00p
Poetry Cafe delivery
3:00p
Staff Meeting
3:05p
UAHS Asst Prin Interviews
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
Chess - Beginner
3:30p
Hastings Athletics
3:30p
High School Aquatic Practice
3:30p
JMS Athletics
3:30p
Jones Staff Meeting
3:30p
Taekwondo Club
3:30p
UAEF UAAA website
4:00p
JV Boys LAX
6:00p
Fencing Club
6:00p
Girl Scouts 2nd Grade
6:00p
OSP Basketball
6:00p
OSP Basketball
6:00p
Sporties for Shorties
6:00p
UAHS Boys Varstiy Lacrosse-Film study
6:00p
christianpkearney@gmail.com
6:30p
UAPR Clay Class
6:30p
Wickliffe equity and diversity meeting
7:00p
EF 2019 Travel Meeting (Australia/New Zealand)
7:00p
UAOPA Meeting
7:00p
UAPR Men's 30 + Bball
7:00p
UASC short course banquet
7:00p
Wickliffe Road Bible Study
8:00p
UA Parents BBALL
8:30p
Ohio State Women's Water Polo practice
10
Kindergarten Parent-Teacher Conferences
AIR Mathematics
5:30a
High School Aquatic Practices
6:00a
Mike Abbott - Thermal Logistics
7:00a
UA Rise (0-1st periods)
7:30a
EOC Testing
7:30a
FCA
8:00a
Senior AP Lit Oral Commentaries
8:00a
Testing - Jen Slater
8:00a
Testing - Jen Slater
8:20a
State Testing Orchestra Room
8:30a
PTO Meeting
8:45a
Student Support Team
9:00a
Field trip - Ohio Caverns
9:00a
HR meeting
9:00a
Scheduling/Year-end
9:00a
Superintendent
10:00a
Legacy Committee Meeting - Aimee White
11:05a
Arts, Books & Cooks
11:05a
UA Rise (4th-6th periods)
1:00p
MS Supplementals
1:30p
Vazquez/Nyeste meeting
1:50p
DARE
2:15p
Poetry Cafe
2:50p
Art of beading
2:50p
Merkle Group - Library
2:50p
SAC
2:50p
Taiko Rehearsal
2:50p
Young Chef's Academy
3:00p
Andy Geistfeld
3:00p
Cols. Spanish Place
3:00p
First Lego League
3:00p
PTO ASA Spring Jump Bunch - GYM
3:00p
Poetry Cafe delivery
3:05p
2022 Advisory Committee Meeting
3:15p
UAHS Staff Professional Development
3:20p
Packing for the Streets
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
Eye to Eye Meeting
3:30p
Gaming Club
3:30p
HS Cooks
3:30p
Hastings Athletics
3:30p
High School Aquatic Practice
3:30p
JMS Athletics
4:00p
Girls on the Run
6:00p
OSP Basketball
6:00p
Tiger Den Meeting
6:15p
Elementary Boys Basketball
6:15p
Facilities Meeting
6:30p
Cubscouts Wolf Den
6:30p
RYZE 6th Grade Girls Practice
7:15p
UA Parks & Rec Co-Rec V-Ball
7:30p
Veritas Tri-Village
8:30p
McGlade Workouts
8:30p
Ohio State Women's Water Polo practice
11
Preschool Evaluations - K Jordan
5:30a
High School Aquatic Practices
7:00a
UA Rise (0-1st periods)
8:00a
High School Schedule Build
8:00a
Senior AP Lit Oral Commentaries
8:20a
State Testing Orchestra Room
9:00a
Turner-Michael Hilton (Ruscilli OAC)
9:15a
Ohio History Connection Field Trip
9:50a
Jones - 8W
10:30a
Associate Superintendent
10:33a
Jostens: Cap & Gown Distribution
10:33a
UA Rise (4th-6th periods)
12:00p
Jones: Jason/Tammy meet with Teams (Per. 6-9)
12:11p
High School Cook Meeting (6th period)
1:00p
Parent/Student Meetings
2:00p
Jordan/Aspengren meeting
2:15p
Poetry Cafe
2:38p
Peer Tutoring - Working Meetings
2:38p
UAHS PTO Scholarship Mtg.
2:50p
Cultured Kids: Learn French!
2:50p
Learn to Earn: Flea Market Flip
2:50p
Merkle Group - Library
2:50p
Pokemon Fantasy
2:50p
SAC
2:50p
STEM Challenges
2:50p
Taiko Rehearsal
3:00p
PTO ASA Spring Code Ninjas - Rm 77
3:15p
UAHS PLC Mtgs
3:30p
All Star Driver Education
3:30p
Hastings Athletics
3:30p
High School Aquatic Practice
3:30p
Taekwondo Club
3:30p
Talent Show Dress Rehearsal
4:00p
Miami Class
5:30p
UAAA
6:00p
Girl Scout Daisy Troop 6505
6:00p
OSP Basketball
6:00p
OSP Basketball
6:00p
UA Bearcub Softball Open Gym
6:30p
Daisy Troop 6457
6:30p
Daisy Troop 6500 Meeting
6:30p
JMS Athletics
6:30p
St. Andrew Track Practice
7:00p
EF 2020 Travel Meeting (Berlin/Prague/Krakow/Budapest)
7:15p
UA Parks & Rec Co-Rec V-Ball
8:30p
Ohio State Women's Water Polo practice
12
5:30a
High School Aquatic Practices
7:00a
UA Rise (0-1st periods)
7:15a
Parent Coffee with the Principal
8:00a
Jones Transition Meetings
8:00a
Open House 2nd grade contemporary
8:00a
Principal Collaros Reception
8:00a
Senior AP Lit Oral Commentaries
8:00a
Vazquez/Biedenbach meeting
8:05a
Gabrielle Shell - Capstone Project
8:20a
State Testing Orchestra Room
8:30a
Turner
9:30a
Mirolo Scholarship Interviews
10:30a
T&L Team Meeting
10:45a
Student Mtgs - Per 4 & 5
10:50a
Cassidy Ford Capstone
10:50a
UA Rise (4th-6th periods)
11:05a
Kindergarten Lunch Bunch
11:30a
IS Meeting (Tentative)
11:42a
Mox/Nyeste meeting
11:42a
Student Lunch with the Principal - 5th Per
12:00p
UA EF
12:30p
Mox/Peebles meeting
12:34p
Gabrielle Shell - Capstone Project
1:20p
McCubbin Testing
2:10p
Chautauqua
2:50p
First Lego League
2:50p
Gotta Sing! Gotta Dance!
2:50p
Magic 102
2:50p
SAC
3:00p
PTO ASA Spanish Club - Room 77
3:00p
PTO ASA Spring Fencing Class - GYM
3:00p
UA AA
3:15p
Threat Assessment Training Follow Up Mtg
3:30p
Hastings Athletics
3:30p
High School Aquatic Practice
3:30p
JMS Athletics
4:00p
JV Boys LAX
5:00p
Creation Dance Championships
5:00p
Young Life Leader Appreciation Dinner
6:00p
Ryze 4th grade girls
6:00p
Space reserved for set-up
6:15p
Open Gym & Pizza Night
6:30p
Optimist end of season player gathering
7:00p
Talent Show
7:00p
Two Rivers Longhouse Pinewood Derby Setup
7:00p
Wickliffe Volleyball
13
6:00a
High School Aquatics Practice
7:30a
Hastings Athletics
8:00a
ACT Test
8:00a
Jones Athletics
8:00a
Two Rivers Longhouse Pinewood Derby
9:00a
Open Gym & Donuts
9:00a
Soccer Practice
9:00a
UA Bear Cub Softball Practice
10:00a
Creation Dance Championships
10:00a
UA Bearcub Softball Pitching Clinic
7:00p
HMS Talent Show
7:00p
Junior/Senior Prom